2025. július 12. - Izabella, Dalma

Miért varrjuk szét magunkat?

A tetoválásnál a motívumok kiválasztása a divat mellett a megrendelő személyiségétől is függ. A kérdés az, hogy ki miért akarja haláláig testén viselni a repülő Pókembert, az „Ölni jó!” feliratot, vagy éppen a fehér lován feszítő Árpád vezért.
2011. február 7. hétfő 18:38 - HírExtra
Napjainkban a tetoválás egyre népszerűbb lesz, a motívumkincs pedig szinte végtelen. Csehák Hajnalka pszichológus szerint nálunk a tetoválás a fogyasztói társadalom termékeként jelent meg, és kevés olyan emberrel találkozott, aki meg tudta magyarázni a tetkóválasztása okát.

"A legtöbben azt felelték, hogy mert tetszik, mert a barátom is ilyet csináltatott magának, mert divat, vagy csak. A fiatalok egyértelműen divatból teszik. Ezt nevezzük csoporthatásnak, vagyis egy közösséghez való tartozásukat fejezik így ki. A tetoválás ugyanolyan szerepet tölt be, mint a hajviselet vagy az öltözködés" – magyarázza a szakértő.

"A tetoválásokat három plusz egy kategóriára lehet bontani. Vannak, akik ezzel díszítik magukat, így fokozzák szépségüket. Mások a gondolataikat, érzéseiket fejezik ki, hogy a külvilág lássa azokat, és így megerősödik a hitük. A harmadik csoport tagjai valakihez akarnak hasonlítani. A negyedikbe pedig a felsoroltak keveréke tartozik" – vallja Elvis tetoválás-szakértő. Minden attól függ, mit akarunk megmutatni a „homlokzatunkon”. Sokan a bokájuk vagy a derekuk szépségét emelik ki valamilyen díszítő motívummal. Akik virágokat és indákat választanak, a nőiességüket hangsúlyozzák, míg azok, akik képregény-figurákat égetnek a bőrükbe, gyermeki lelkületüket hirdetik.

"A legtöbb esetben nem tudatos a motívumok kiválasztása. A döntést az illető személyes ízlése, vagy annak a társadalmi csoportnak a közízlése határozza meg, amelyhez tartozónak hiszi magát. Ilyenkor a tetoválás az egyenruha szerepét tölti be" – állítja a pszichológus. Egyre többen tetováltatják magukra hitvallásuk gondolatait különböző idegen vagy ősi írásjelekkel. Az ilyen ember tudatosan vagy tudat alatt azt gondolja, hogy ily módon megerősödik a hite, míg mások a hovatartozásukat hirdetik ezzel.

"Nagyon mennek a hip-hop kultúrából merített műbűnöző dumák, amelyeket főleg suhancok varratnak maguknak. Például ilyeneket írnak, hogy vatos locos – a vér kötelez. Így utánozzák a húszdekás kölykök a keményfiúkat, a példaképeiket" – magyarázza Elvis. Minden tetoválással valamit meg akarunk mutatni magunkról a világnak. Szerepet játszunk, ki akarunk tűnni a „szürke tömegből”. Úgy képzeljük, hogy ezáltal jobban figyelnek majd ránk – gondolja a pszichológus. A legviccesebb szerelmes felirat egy férfikarra került: „Juli” kihúzva, „Mari” kihúzva, „Violetta” kihúzva, s további tíz női név hasonló formában, míg a legalsó „Andrea” sértetlenül hirdette viselője szerelmének nevét…

– Léteznek helyzetet, kapcsolatot kifejező tetkók, illetve a világhoz, csapathoz, baráti körhöz, kaszthoz való tartozást jelölő rajzok. Például ami családunk összes tagja egy kínai jelet hord magán, amely azt jelenti, hogy család. Ez az összetartozásunkat jelképezi – meséli Elvis. Csehák szerint pszichés értelemben veszélyes lehet a szerelmek vagy a gyermekek arcának, nevének testre való felrajzolása.

"Ezzel az „én” határokat beszűkítjük, illetve a másik határait magunkba engedjük. Ez olyan, mintha azonosulni szeretnék a gyermekünkkel, vagyis soha nem fogjuk elengedni, hiszen itt van rajtunk- bennünk. Gondoljuk csak meg, hogy a bőrünk határként viselkedik a külvilággal szemben, ezzel pedig határtalanul azonosulunk a gyermekünkkel. Nagy kalandot ígér a tetoválás visszavonhatatlansága. Sok „kemény legény” hord félelmetes rajzolt páncélt magán. Például a sátánt, a halált, barbárokat és más brutális alakokat, vagy vértől csöpögő kést, illetve egyéb szörnyű tetoválásokat.

"Az ijesztő alakok és események kiválasztása mások megbotránkoztatására, megijesztésére szolgálnak, illetve ezek azt jelzik, hogy az illetőben erőszakos érzelmek szunnyadnak" – így értelmezi őket a pszichológus. Egy bizonyos, a tetoválással nem csak azonosul a viselője, de a külvilágra is hat vele, de sajnos az emberek jelentős részében ez nem tudatosul, csupán divatból varratják magukra a mély gondolatú vagy bugyuta ábrákat.

"Pontosan ezért kerül a testükre a horogkereszt, a Coca-Cola arab betűkkel, vagy a Nokiás dobozról lemásolt ábrák" – állítja Elvis.
Forrás: Bors
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását