Csillag István a Liberális Szabadegyetem előadása előtt tartott sajtótájékoztatón azzal érvelt: a választók számára meggyőző eszköz, hogy nyitnak egy új kórházat, vagy egy új osztályt, és most nincs kérdés arról, hogy ez mennyibe kerül.
"Egy politikust ebben a pillanatban az a siker rehabilitál vagy emel fel, hogy van egy új kórház. Ha van mögötte egy biztosító, aki megkérdezi, hogy ez mennyibe kerül, fenn tudom-e tartani, hány műtétet fognak ott egy évben elvégezni, abban a pillanatban lehull a lepel, hogy hogyan döntenek a mi pénzünkről" - fogalmazott.
Csillag István kifejtette: alapvetően minden változás először ellenszenvet szül. Az egészségügyi reformot ahhoz hasonlította, hogy 30 évvel ezelőtt, ha a gépkocsit szervízbe kellett vinni, jóban kellett lenni a munkafelvevővel és a szerelővel, hogy meg is javítsák, és ne lopják ki az alkatrészeket, és ezért borravalót kellett adni.
Az esetek döntő többségében ma már nem kell jóban lenni, hanem elmegyünk egy másik szervízbe. Az egészségügyben ugyanennek az állapotnak az eléréséről beszélünk - tette hozzá.
Kitért rá: mivel a befizetendő pénz, vagyis a járulékrendszer éppúgy nem fog változni a biztosítók megjelenésével, mint az országgyűlés által meghatározott ellátási csomag, ha több biztosító dolgozik az egészségügyben, az nem szól másról, mint hogy kiválasztódjék, ki dolgozik jobban ugyanazért a pénzért.
A több-biztosítós rendszerben a társaságok azért versenyeznek, hogyan tudnak a betegekért, biztosítottakért jobb ellátást szervezni, ugyanakkor kényszeríteni arra, hogy egészségesebben éljenek - tette hozzá.
Csillag István kifejtette, hogy a betegek kiszolgáltatott helyzete csökken az új rendszerrel, példaként említve, hogy egész Európában Magyarország az egyetlen ország, ahol nem nyilvánosak az orvosok beavatkozásaira, azok eredményességére vagy eredménytelenségére vonatkozó adatok.
A Magyar Exporthitel Biztosító elnöke úgy összegzett: a telefontársaságoktól az autójavítókig mindenre igaz, ahol többen vannak, ott meg lehet köztük találni a jót.