Az akcióra a 3-as főút egyik legforgalmasabb szakaszán, a Felsőzsolca Ipari Park közelében került sor a reggeli csúcsforgalom idején. Az esemény célja az volt, hogy a helyi lakosok, az átmenő autósok és a sajtó képviselői révén nyomást gyakoroljanak a döntéshozókra.
Az aPont Miskolc, az aHang helyi szervezete, transzparensekkel hívta fel a figyelmet az M30-as autópálya helyreállításának haladéktalan szükségességére. Az autósoknak szórólapokat osztogattak, és arra kérték őket, hogy csatlakozzanak a tiltakozáshoz az online petíció aláírásával. A szórólapokon található QR-kód segítségével az érintettek közvetlenül elérhették a petíciót [link: https://ahang.hu/m30helyreallitas], amin már az akció idejére is több száz aláírást gyűjtött össze.
Az akció szervezői a demonstráció során kiemelték, hogy az M30-as autópálya 2024 februárja óta tartó szakaszának forgalma jelenleg teljes egészében a 3-as főútra terelődik, ami átlagosan több mint 20 000 jármű áthaladását jelenti. Ez hatalmas torlódásokat, megnövekedett környezeti terhelést és a környékbeli települések közlekedési problémáit súlyosbodását jelenti.
Sikoparija Lujza, az aHang Borsod-Abaúj-Zemplén megyei koordinátora kiemelte, hogy a petícióval az a cél, hogy összefogják minden érintett hangját, és eljuttassák azt a döntéshozókhoz.
Gyenes Gábor, az aPont Miskolc vezetője elmondta arnóti lakosként személyesen is érintett a lezárás hatásaiban. A lezárás rengeteg embert érint: az autópályát használók, a környékbeli ingázók, és az arnóti lakosok mind károsultjai a lezárásnak. Ez az autópálya nemzetközi projektként indult, de nemzeti kudarccá vált. Elfogadhatatlan, hogy az átadás után alig két évvel ilyen mértékű problémák léptek fel, és azóta sem történt érdemi előrelépés.
A demonstráció nagy visszhangot váltott ki: az érintett autósok közül többen kifejezték támogatásukat a helyszínen dudálással, integetéssel. Az esemény szervezői szerint a helyszíni figyelemfelkeltés eredményesen növeli a petíció támogatását, és azt várják, hogy az erős lakossági nyomás hatására a kormányzat végre megfelelő szakembereket von be, és érdemi intézkedéseket tesz a probléma megoldására.
Az akció olyan szempontból azonnali eredményt hozott, hogy a körzet országgyűlési képviselőjét, Csöbör Katalint is megmozdította, aki hónapok óta először megszólalt a kérdésben. Persze bejelentésével további 2 hónappal tolta ki a korábban az Építési és Közlekedési Minisztérium által közölt határidőket. Pontosan ez az, amire számít a miskolci aPont is, hogy ha nem szólalnak fel az emberek, és nem gyakorlunk nyomást a felelősökre, ez a határidő még tovább tolódhat.
Az aktivisták hangsúlyozzák, hogy a demonstráció csak az első lépés volt a figyelemfelhívásban, továbbra is folytatják az aláírásgyűjtést, valamint szükség esetén újabb akciókat szerveznek, hogy a helyreállítás mihamarabb megkezdődjön.