A választás nem is olyan egyszerű
Ha megnézzük a Laptopszaki SSD kínálatát, akkor láthatjuk, hogy több tucat megoldás közül lehet válogatni. Ez elsőre akár ijesztő is lehet. Még mielőtt azonban belevágunk a kiválasztásba, érdemes megismerni, hogy mégis mi az az SSD? A HDD lámpa világítása azt jelenti, hogy a processzor arra vár, hogy leszedje a szükséges információt a merevlemezről. Ez egy régebbi készülék esetében jellegzetes “kerregő” hangot eredményez. Ekkor cikázik az olvasófej a mágneses tányérokon, ahol az adatok találhatóak.
Az SSD meghajtó ~0,1 ms elérési idővel rendelkező NAND chipekkel tárolja az adatokat. Ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy a szükséges időintervallum az elérésre szinte nullára csökken. A gyakorlatban ez azt eredményezi, hogy másodpercek alatt, villámgyorsan elindul bármilyen program. A Windows betöltésére sem kell perceket várni, konkrétan másodperceken belül megtörténik. A weboldalak is gyorsabban jelennek meg (persze ezt az internet sebessége is befolyásolja), valamint a játékok is simábban futnak, a videóvágás és fotószerkesztés során pedig az egyes műveletek is gyorsabbak.
Ha a számokat nézzük, az SSD-k átviteli sebessége is figyelemre méltó. Egy átlagos merevlemez 90-120 MB/s teljesítményre képes, egy SATA3 SSD meghajtó 500 MB/s-ra, míg egy modern M.2 SSD kiegészítő akár a háromszorosára is, azaz 1500 MB/s-ra. Fontos azt is megemlíteni, hogy az SSD-k nem tartalmaznak mozgó alkatrészt sem, így tökéletes választások laptophoz.
Melyik az ideális SSD?
Ez egy olyan kérdés, amire nincs egyértelmű válasz. Általában két nagy márka kínálatában érdemes válogatni. Ez a Samsung és a Kingston, mivel mindkettő tősgyökeres memóriagyártónak számít, hatalmas tapasztalattal a hátuk mögött. A Kingston a kedvezőbb árú, de a Samsung termékek tovább bírják a strapát.
Az SSD méretére is oda kell figyelni: 128 GB böngészésre, adminisztratív feladatokra elegendő. 256 GB már elég képek, filmek tárolására is. Az 512 GB pedig már játékra és komoly szerkesztési műveletekre is megfelelő lehet.
Ne kapkodjuk el a vásárlást
Az előbbiek mellett arra is figyelni kell, hogy milyen foglalat található a laptopban. A régiebbiekben SATA2, az újakban SATA3, így egy SATA3 SSD-vel biztos nem fogunk hibázni. A gamer, üzleti laptopok rendelkeznek mSATA és M.2 foglalattal is, amelyek előnye, hogy nem kötik őket a SATA3 korlátozásai.
A böngészés során mindenképpen nézzünk teszteket, olvassunk vásárlói véleményeket, és ha lehetséges, kérjük ki szakember véleményét, hogy az adott laptophoz és célhoz melyik SSD illeszkedik a legjobban.