2024. április 23. - Béla

Töretlenül keresik az "isteni részecskét"

Felújították a hét végén a részecskenyalábok ütköztetését a nagy hadronütköztetőben. Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) szakemberei idén először valósították meg a fénysebességére felgyorsított részecskék ütköztetését.
2011. március 15. kedd 06:58 - HírExtra
"Jól kezdődött, stabil nyalábokkal. Egy kicsit még előbbre is vagyunk a programmal a téli szünet után" - nyilatkozta hétfőn a Reuters hírügynökségnek James Gilles szóvivő.

Oliver Buchmüller fizikus elmondta, hogy 2011, 2012 elsődleges feladata lesz, hogy bizonyítékot találjanak a szuperszimmetria létezésére, a sötét anyag létére, a sötétlyuk keletkezésére és hogy megtalálják a "isteni részecskét", a más részecskék tömegéért felelős Higgs-bozont.

A világ legnagyobb kísérleti berendezése, a CERN nagy hadronütköztetője (LHC) Genf mellett, a francia-svájci határon 100 méter mélyen, egy 27 kilométeres, 3 méter átmérőjű alagútban üzemel, ahol a fény sebességére felgyorsított, egymással szemben haladó részecskenyalábokat ütköztetnek. Az ütközések során új elemi részecskék keletkeznek általában igen rövid élettartammal, amelyek tanulmányozásával a kutatók az anyag tulajdonságait, illetve a világegyetem keletkezésének titkait remélik megfejteni.

Ezeket az ütköztetéseket négy kutatócsoport figyeli és elemzi a CERN-ben és a világ számos országában.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását