Tovább csúszhat a partfal Kulcson
A Fejér megyei Kulcson harminchat embernek kellett elhagynia otthonát, miután megcsúszott a partfal. Kiss Csaba polgármestert kérdeztük a részletekről.
2011. január 19. szerda 13:44 - Tóbiás Gábor
Miért csúszott meg a partfal?
Ez egy löszfal és az utóbbi időben rengeteg csapadék esett, ezért csúszott meg. Plusz a ránehezedő súly meg a csatornázás hiánya is hozzájárult ehhez. A csapadékvíz elvezetése sincs megoldva a környéken. Ráadásul ez a löszfal mindig is mozgott.
Tehát ez akkor régóta problémát jelent.
Igen, bár nem a mostani katasztrófa helyszínén, hanem körülbelül ötszáz méterrel lejjebb, illetve háromszáz méterrel feljebb.
Hogyan fordulhatott elő, hogy egy ilyen instabil löszfalra építkeztek?
Kulcs mindig is egy üdülőfalu volt. Már a ’20-as, ’30-as években is építettek ide komolyabb villákat. Aztán ’60-as, ’70-es és a ’80-as években nagyon sok hétvégi telek épült itt. A tanácsvilágban senkit nem érdekelt, hogy mennyire stabil ez a terület.
Hány embert érint ez a földcsúszás és mi lesz velük?
Harminchat állandó lakost és 53 ingatlant érint. Hála Istennek az emberek meg tudták saját maguknak oldani, hogy hova költözzenek. Az összedőlt házakba már nem mehetnek vissza. Az utak is tönkrementek, egyelőre járhatatlanok. Még nem tudjuk, hogy mi lesz.
Meg lehet oldani, hogy ne csússzon tovább a partfal?
Két éve csináltattunk egy szakvéleményt és pályáztunk is pénzre, hogy megoldjuk ezt a problémát. Azonban ez a pályázat nem volt sikeres.
Két héttel ezelőtt is beadtunk egyet de lehet, hogy az már nem is jó, mert sokkal nagyobb a baj, mint akkor gondoltuk.
Most kapnak segítséget valahonnan?
Tegnap egy rendkívüli testületi ülésen a rácalmási önkormányzat (
ez a szomszéd település – a szerk.) arról döntött, hogy három millió forintot adnak nekünk segély gyanánt.
Ezen kívül a vis maior alapból próbálunk meg pénzhez jutni. Ezt az utóbbi időkben már kétszer is megpróbáltuk, de egyszer sem kaptunk egy fillért sem. Majd a kormányhivatalt is meg fogjuk keresni, de először még megpróbáljuk menteni a menthetőt.
Várható, hogy tovább csúszik a partfal?
Tegnap voltak itt szakemberek, akik azt mondták, hogy igen.
Kulcs község
A Duna jobb oldalán Rácalmás és Adony között található. Dunaújvárostól 15 km-re északra fekszik. Sokáig Rácalmáshoz tartozott, az 1960-as évek Új Magyar Lexikona is csak Rácalmás címszóval említi: „hozzátartozik Kulcs nyaralótelep”.
Az 1994. évi népszavazás után Kulcs község közigazgatásilag különvált Rácalmás nagyközségtől.
"Homokpartos nagy-dunai fürdő, jó levegő, szép kilátás és napfény" - ezeket a jelzőket olvashatjuk a település honlapján.