Belföld
Indul a grafitti-eltávolító kommandó
Eltávolítják a városképet csúfító falfirkákat Nyíregyháza belvárosában; a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely önkormányzata kétmillió forintot fordít arra, hogy épületeiről, valamint a közterületekről eltüntessék a firkákat.
Felbermann Endre, a helyhatóság környezetvédelmi tanácsnoka csütörtökön sajtótájékoztatón elmondta: a múlt év végén a helyi Építőipari-, Vízügyi- és Környezetvédelmi Szakközépiskola tanárainak, illetve tanulóinak bevonásával elkészítették a nyírségi nagyváros pontos graffititérképét.
Területekre, utcákra lebontva, a létesítménytulajdonosokat is megnevezve szerepel a kétmillió forintos költségből létrehozott számítógépes adatbankban a falfirkák pontos helye, sőt még a graffitik mérete is.
Az önkormányzat a környezetvédelmi alapjából most további kétmillió forint felhasználásáról döntött, amelyből ősszel a belvárost szabadítják meg az amatőr festők kéretlen mázolmányaitól.
Nyíregyháza belvárosában az adatbank szerint jelenleg 115 falfirka található, 30 önkormányzati, 11 állami, 6 egyházi, 60 magántulajdonú, 8 pedig cégek, intézmények épületein, közterületi berendezési tárgyain.
Az önkormányzat saját épületeiről, illetve a terekről és utcákról most eltávolíttatja a graffitiket, s azt szeretné, ha a többi tulajdonos is csatlakozna az akcióhoz.
Felbermann Endre megjegyezte: a város adófizetőinek pénzét nem költhetik más tulajdonosok épületeinek, eszközeinek rendbetételére, viszont felajánlják, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő, a graffitik eltávolítását végző Városüzemeltetési és Vagyonkezelő Kft. az akcióhoz csatlakozók megrendelésére akár mindenki tulajdonát "nagytakarítja".
A környezetvédelmi tanácsnok szerint kedvezményes, négyzetméterenkénti 2-3 ezer forintos árért végzi el a társaság a munkálatokat.
Ha a kétmillió forintos keretből marad pénz a belváros graffitimentesítése után, az önkormányzat a külső területeken lévő helyhatósági ingatlanokra is kiterjeszti a firkák eltávolítását.
Forrás: MTI