2024. május 18. - Erik, Alexandra

Újratárgyalják az IMF-hitelt? Bajnai tárgyalóasztalhoz ül

A kormány azonnal újra tárgyalni kíván Nemzetközi Valutalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal, hogy megismertesse a két szervezet képviselőivel az új előrejelzéseket, az egyensúlyt biztosító intézkedéscsomagot - jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök vasárnap a kormány ülését követően.
2009. április 19. vasárnap 19:08 - HírExtra
Magyarország szeretné a két szervezet támogatását továbbra is fenntartani, ezért kulcskérdés, hogy megnyugtatóan bemutassa, megtartja az egyensúlyt, és strukturális lépéseket tesz - közölte a kormányfő.

Kérdésre válaszolva kiemelte: nem a tervezett 3 százalékos hiánycél elengedéséről tárgyalnának, ez mert ez nem időszerű.

A stabilizálást szolgáló intézkedések közé tartozik többek közt az is, hogy megteremtsék a forint árfolyamának stabilitását, és részben ennek segítségével, részben banki megállapodásokkal megakadályozzák, hogy devizahitelesek veszítsék el indokolatlanul az otthonaikat. Emiatt a kormány újra tárgyal a bankokkal.

Hozzátette: szeretnék megerősíteni a pénzügyi felügyeletet és a fogyasztóvédelmet.
A világgazdasági válság hatásait a pénzügyi rendszer stabilizálásával, kis és közepes vállalkozások (kkv) finanszírozását segítő programokkal, az uniós források felhasználásnak gyorsításával, illetve munkahelyek megőrzésével, az állásukat elveszített emberek támogatásával kezelné a kormány - mondta Bajnai Gordon.
A kkv-k finanszírozását segítő programok közt említette: könnyítenének azokon a feltételeken, amelyekkel most forrásokhoz juthatnak.

Bajnai Gordon a világgazdasági válság hatásainak enyhítésénél a legfontosabb intézkedéscsomagnak a munkahelyek megőrzése érdekében eldöntött lépéseket nevezte. A sajtótájékoztató után kiosztott prezentációból kiderült, hogy továbbvinnék a "4 nap munka, 1 nap képzés" programot, amelynek finanszírozását uniós forrásokból egészítenék ki.

Az anyag szerint ösztönöznék a részmunkaidős foglalkoztatást, bértámogatással segítenék a munkába állást, komplex szolgáltatási programban vehetnének részt az elbocsátott dolgozók, és törvényt kezdeményeznek a rendezett munkahelyi kapcsolatokról.

A válságkezelés negyedik eleme az uniós források felhasználásnak gyorsítása, amelynek keretében felgyorsítanák az előlegfizetést, és a támogatói döntések meghozatalát. Bajnai Gordon ezzel összefüggésben kitért arra: támogatnák azokat a vállalkozásokat, amelyek ellehetetlenülnének az esetleges árfolyamveszteség vagy finanszírozási hiány miatt.

A miniszterelnök kitért arra, a reálgazdaság élénkítésére is szükség van. Ennek részeként többek közt elősegítenék a piacszerzést, csökkentenék a bürokráciát, visszaszorítanák a lánctartozásokat, fejlesztési stratégiát dolgoznának ki a nemzetgazdasági jelentőségű ágazatokra, átalakítanák a szakképzési rendszert, munkahelyteremtő programokat indítanának a mezőgazdaságban, a turizmus, és az építőipar területén, ösztönöznék a kutatás-fejlesztést. Ide sorolta azt is: meg kell tartani Magyarországnak a környező országokkal szembeni előnyét.

A kormány számos, a lakosság biztonságát, életminőségét javító intézkedést is tervez még - mondta el a miniszterelnök. Példaként említette az édesanyák elhelyezkedésének segítését, vagy a környezetvédelmi fejlesztéseket.

Bajnai Gordon kiemelte, olyan célokat tűz ki a kabinet, amelyek biztosítják, hogy tartósan 3-4 százalék között legyen az elsődleges egyenleg, az adósságszolgálat előtti teljes gazdasági egyensúly a 4 százalékot érje el.

A belső bizalmat erősítő intézkedések közé sorolta a kormányfő a közrend-, közbiztonság megerősítését.

Bajnai Gordon szerint az állam és a vagyonosabbak részéről kifejeződő szolidaritás mellett a politikának is meg kellene lépnie a bizalomerősítő intézkedéseket.

Az állami szolidaritásról szólva a kormányfő megismételte a már bejelentett intézkedéseket, amely szerint a miniszteri fizetéseket 15 százalékkal, az miniszteri és államtitkári külföldi napidíjakat 50 százalékkal csökkentik, a többségi állami tulajdonú cégek vezetői fizetését maximalizálják, illetve a többségi állami tulajdonú cégek igazgatósági, felügyelőbizottsági tagságért járó díjazásait radikális csökkentik.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását