Benyújtották a konstruktív bizalmatlansági indítványt
Benyújtotta az MSZP a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elleni bizalmatlansági indítványt kedd reggel az Országgyűlésnek.
2009. április 7. kedd 09:25 - HírExtra
A határozati javaslat szövege egyetlen mondat: "Az Országgyűlés a miniszterelnökkel szemben bizalmatlanságát fejezi ki, egyben Bajnai György Gordont miniszterelnökké megválasztja".
A dokumentum indoklása szerint az országgyűlési képviselők legalább egyötöde a miniszterelnökkel szemben írásban - a miniszterelnöki tisztségre jelölt személy megjelölésével - bizalmatlansági indítványt nyújthat be. Ha az indítvány alapján az országgyűlési képviselők többsége bizalmatlanságát fejezi ki, az új miniszterelnöknek jelölt személyt megválasztottnak kell tekinteni - áll az MSZP beadványában, amelyet 92 képviselő írt alá. A leköszönő kormányfő nincs köztük.
Lendvai Ildikó frakcióvezető az indítvány kísérőlevelében azt kérte a házelnöktől, hogy az Országgyűlés az április 14-ével kezdődő parlamenti ülésen tárgyalja meg az indítványt.
Konstruktív bizalmatlansági indítványt a képviselők egyötöde - a 386 tagú parlament 78 képviselője - kezdeményezhet, amelyet az Országgyűlésnek a benyújtástól számított harmadik nap után, de nyolc napon belül tárgyalnia kell.
A szocialisták a vasárnapi kongresszuson támogatták Bajnai Gordon miniszterelnök-jelöltségét, ahogyan a vasárnap estig ülésező SZDSZ országos tanács is, így nincs akadálya, hogy ezzel a módszerrel cseréljen kormányfőt az MSZP.
A nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszterből akkor lesz kormányfő, ha az Országgyűlés egyszerű többséggel - várhatóan április 14-én - megszavazza a konstruktív bizalmatlansági indítványt.
A házbizottság csütörtöki ülésén a frakciók egyeztetnek az indítványról.Szili Katalin a múlt héten nyilatkozott arról, hogy a konstruktív bizalmatlansági indítvány lebonyolításáról még egyeztetniük kell a frakcióknak, mert ilyen a rendszerváltás óta nem fordult elő. Meg kell állapodniuk például az új kormányfőjelölt felszólalási lehetőségéről, illetve arról, hogy időkeretben tárgyalják-e, legyen-e egyáltalán vita róla a plenáris ülésen, vagy csak szavazzanak.
Április 14-én várhatóan nem lesznek napirend előtti felszólalások, kérdések, azonnali kérdések és interpellációk sem emiatt.
A konstruktív bizalmatlansági indítvány formája határozati javaslat. Ennek tárgyalását nem kell megelőznie bizottsági vitának, és nem lehet hozzá módosító indítványt benyújtani. Ha időkeretet határoz meg a Ház, akkor a parlamenti vita minimum tíz órán át tart. Konstruktív bizalmatlansági indítvány benyújtásakor nem kell újra szavazni a kormányprogramról.
Forrás: MTI