2024. április 20. - Tivadar

Emlékhangverseny

A decemberben elhunyt Szőllősy András Kossuth- és Széchenyi-díjas komponista, zenetudós emlékére rendeznek hangversenyt szerdán a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében - tájékoztatták a szervezők az MTI-t hétfőn.
2008. február 25. hétfő 12:19 - Hírextra
A koncerten csak Szőllősy András művei hangzanak el: a Tre pezzi című fuvolára és zongorára írt darab, a Tájkép halottakkal, a Töredékek (Lakatos István verssoraira), a Kroó György emlékének ajánlott Addio és a III. Concerto; utóbbit 1968-ban írta, és ez a mű hozta meg számára a nemzetközi elismerést.

Az esten közreműködik Gyöngyössy Zoltán (fuvola), Kollár Zsuzsa, Csalog Gábor, (zongora) Jónás Kriszta (ének), Fejérvári János (brácsa), Keller András (hegedű), az UMZE Kamaraegyüttes Rácz Zoltán és a Liszt Ferenc Kamarazenekar Gazda Péter vezényletével.

Szőllősy András életének 87. évében, tavaly december 6-án hunyt el.

Kárpáti János zenetörténész szerint a magyar muzsikustársadalom és a művészeti élet viszonylag későn, a kilencvenes évek vége felé kezdte felismerni, hogy Szőllősy András a Bartók utáni magyar zeneszerzés egyik legjelentősebb képviselője, Ligeti György és Kurtág György mellett a "harmadik" mester.

Szőllősy András 1921-ben született az erdélyi Szászvárosban. Kodály Zoltán és Viski János növendéke volt a budapesti Zeneakadémia zeneszerzés szakán 1939 és 1946 között, majd a jelentős kortárs mesternél, Goffredo Petrassinál képezte magát a római Szent Cecilia Akadémián. Zenei tanulmányaival párhuzamosan - mint egyik mestere, Kodály - bölcsészetet is tanult a Pázmány Péter Tudományegyetemen, az Eötvös Kollégium tagjaként.

A nyolcvanas években a King,s Singers felkérésére írta két nagyszerű vokális darabját, a Fabula Phaedrit és a Misererét. Vonósnégyesét a hollandiai Orlando fesztiválon, Tájkép halottakkal című zongoradarabját pedig az angliai Orkney Island fesztiválon mutatták be. Kompozíciói Európa csaknem valamennyi nagyvárosában és Amerikában is elhangzottak.

Szőllősy András zenetudósként a hazai Bartók- és Kodály-kutatás alapjait vetette meg. Zeneszerzői és zenetudósi tevékenységéért 1971-ben Erkel-díjat, 1985-ben Kossuth-díjat, 1986-ban és 1988-ban Bartók-Pásztory-díjat kapott, 1993-ban a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagjainak sorába választották, 2006-ban pedig Széchenyi-díjban részesült.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását