Még több bálna hallhat meg
Kiegészült a grönlandiak által elejthető cetek listája, miután a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) pénteken jóváhagyta Dánia arra vonatkozó kérését, hogy a Föld legnagyobb szigetének lakói ezentúl púpos bálnára is vadászhassanak.
2010. június 25. péntek 20:59 - HírExtra
Az IWC a marokkói Agadírban hétfő óta folyó 62. éves ülésén határozott a grönlandi bálnavadászat kiterjesztéséről. A kilencven országot tömörítő szervezet eddig évente 178 törpe simabálna, 19 közönséges barázdás bálna és 2 grönlandi bálna vadászatát engedélyezte Grönland őslakosainak.
Az új rendelkezés értelmében ezentúl évente kilenc púpos vagy más néven hosszúszárnyú bálnát is elejthetnek. A levadászott vízi emlősök száma azonban nem haladja majd meg az eddig engedélyezett mennyiséget, a közönséges barázdás fajtából ugyanis arányosan kevesebb példányt ejthetnek el.
Bár világszerte bálnavadászati tilalom van érvényben, néhány bennszülött nép mentesül a korlátozás alól tekintettel arra, hogy számukra létszükséglet a nagytestű tengeri emlős húsához való hozzáférés. Állatvédők azonban gyakran adnak hangot nemtetszésüknek azzal kapcsolatban, hogy a grönlandiak visszaélnek kiváltságos helyzetükkel és kereskedelmi célra is felhasználják a bálnahúst: sokszor az élelmiszerboltok polcain és éttermekben is feltűnik a vízi emlős húsa.
Az állatvédők bírálják a megengedő szabályozást, hiszen ezzel gyakorlatilag egy újabb faj vadászatára bólintott rá a bálnabizottság annak ellenére, hogy a grönlandiak a hús mennyiségét tekintve semmit nem nyernek az intézkedéssel. Míg egy közönséges barázdás bálna hossza a húsz métert is meghaladja, addig egy púpos vagy hosszúszárnyú bálna általában 13-14 méter körül mozog.
"Ez az első alkalom az 1986-os bálnavadászati tilalom óta, hogy az IWC engedélyt ad púpos bálna elejtésére" - mondta Sandra Altherr, az 1999-ben alapított állat- és fajvédő szervezet, a Pro Wildlife munkatársa az IWC ülésén.
A WDCS bálna- és delfinvédő csoportot képviselő Nicolas Entrup a találkozón megjegyezte, hogy a grönlandiak az utóbbi években egyáltalán nem használták ki a közönséges barázdás bálna vadászatára vonatkozó kvótát, és valószínűleg értékesítésre szánják majd a púpos bálna húsát, és nem az életben maradásuk múlik rajta.
A több mint 2 millió négyzetkilométer területű Grönland Dánia autonóm tartománya, de nem része az Európai Uniónak. A legtöbb EU-tagállam heves ellenzője a szigeten folyó bálnavadászat kiterjesztésének, ennek ellenére elfogadták Dánia javaslatát az agadíri találkozón.
Egyes jelentések szerint a 20. században mintegy 1,5 millió bálnát mészároltak le, a kihalás szélére juttatva ezzel többek között a világ legnagyobb testű állatfaját, a kékbálnát.
Forrás: MTI