Az első és talán legfontosabb szempont a bőrtónus. Ha hideg tónusú a bőröd (rózsásabb, kékesebb árnyalat), akkor a hamvas színek – például platinaszőke, hamvas barna vagy jeges csokoládé – mutatnak jól. Meleg tónus esetén (barackos, aranyos árnyalat) érdemesebb az aranyszőke, karamell, meleg vörös vagy mézbarna színek közül választani. Emellett a szemszín is sokat számít: a zöld vagy kék szemhez jól passzolnak a vöröses vagy világos árnyalatok, míg a barna szemhez a mélyebb, telt tónusok illenek különösen szépen. A legjobb eredményt akkor kapjuk, ha a hajszín harmonizál az arc természetes kontrasztjaival.
A hajszín kiválasztása gyakran túlmutat a külsőségeken. Egy bizonyos kor után sokan választanak világosabb árnyalatot, mert fiatalít, lágyítja a vonásokat és segít elfedni az ősz hajszálakat. Ugyanakkor a mélyebb színek is eleganciát sugározhatnak, például egy gazdag csokoládébarna vagy egy hűvös szilvaszín. Ugyanakkor fontos az is, hogy hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. Ha éppen új életszakaszba lépünk, néha jól esik egy kis külső változás is. Ilyenkor bátrabban nyúlunk extrémebb árnyalatokhoz, de akár egy természetesebb szín is lehet „újrakezdés”, ha az tényleg illik hozzánk.
2025-ben a természetes hatású hajszínek tarolnak: finom átmenetek, visszafogott árnyalatok és fényes, egészséges frizurák. Népszerűek a „mushroom brown” (gombás barna), a mézes szőke, a vöröses réz árnyalatok és a pasztelles tincsek is, utóbbi főleg nyáron. Ezek a színek nemcsak divatosak, hanem jól kombinálhatók is különböző bőrtónusokkal. Ami viszont még ezeknél is trendibb lett, az a természetes hajszín „újragondolása”. Sokan csak egy-egy tincset színeznek be, azt is úgy, hogy bármikor elrejthető legyen. Míg mások a váltás helyett a meglévő hajszínüket dobják fel színelőhívóval, fényt és mélységet adva neki anélkül, hogy drasztikus változáson esne át a frizura.
A hajszínváltás akkor sikeres, ha nemcsak hirtelen látványos, de hosszú távon is jól érezzük magunkat vele. Ehhez érdemes néhány dolgot átgondolni:
Légy türelmes! Ha drasztikus változást szeretnél (például sötétből szőkére), azt érdemes kisebb lépésekben megvalósítani, így kevésbé terheli meg a hajat a folyamat.
Próbáld ki először! Egy félig tartós színező vagy színelőhívó segítségével először finom árnyalatváltozással is tesztelheted, mi áll jól.
Gondolkodj az otthoni ápolásban is! Egy új szín gyakran újfajta törődést is igényel – például színvédő samponokat, pakolásokat vagy hővédelmet.
Kérd ki szakember véleményét! Egy jó fodrász nemcsak festeni tud, hanem segít abban is, hogy a hajszín illeszkedjen az egyéniségedhez és a hajtípusodhoz is.
A hajszínváltás lehet frissítő, sőt felszabadító élmény, de akkor a legjobb, ha nemcsak divatos, hanem tényleg passzol hozzánk. Egy kis tudatossággal könnyen megtalálhatjuk azt az árnyalatot, amivel igazán jól érezzük magunkat.