Belföld
Sulyok Tamás segítségét kérte Vona Gábor, szerinte a Tisza alkotmányellenes lépést tett
Bár Vona Gábor szerint Sulyok Tamásnak egyértelműen le kellene mondania a köztársasági elnöki posztról, most mégis az ő közbenjárását kérte, ugyanis a Második Reformkor elnöke szerint a Tisza alkotmányellenes lépést tett a GMO-mentesség ügyében.
„Nagy a baj! És most nem önről van szó, hanem az országról. Ön a közelmúltban – saját megrendült államfői helyzete ügyében – az Alkotmánybírósághoz fordult előzetes állásfoglalást kérve. Mint bizonyára ismert az ön számára, a Második Reformkor Párt (2RK) szerint önnek le kellene mondania, és közvetlen választást kellene elrendelni az államfői tisztség betöltésére. De most nem emiatt írok. Eljött az idő, hogy ne a saját pozíciója, hanem a hazánk és mezőgazdaságunk jövője kérdésében forduljon az Alkotmánybírósághoz!” – kezdi nyílt levelét Vona Gábor.
A pártelnök szerint Magyarország Alaptörvényének XX. cikke egyértelműen rögzíti: a testi és lelki egészséghez való jog érvényesülését a Magyar Állam „genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal” biztosítja. Ángyán József egykori államtitkár ezt, az ország GMO-mentességét garantáló passzust nevezte politikai pályafutása legfontosabb eredményének. A kérdés eddig teljes társadalmi és politikai konszenzust élvezett, ami nagyon ritka a honi közéletben.
„A közvélemény minden előzetes tájékoztatása nélkül ezzel a világos alkotmányos paranccsal és széles társadalmi akarattal mentek szembe a Tisza Párt európai parlamenti képviselői, amikor Brüsszelben megszavazták az új génkezelési technikákkal (NGT-1) előállított növények uniós szabályozásának lazítását.
Ez a döntés a gyakorlatban kiüresíti és megkerüli az Alaptörvényünkben garantált GMO-mentességet, hiszen ellenőrizetlenül engedi be a génszerkesztett termékeket a magyar mezőgazdaságba és élelmiszerláncba.” – írta Vona, aki arra kérte Sulyok Tamást, haladéktalanul, még hétfőn kezdeményezzen előzetes állásfoglalást az Alkotmánybíróságtól. Szerinte ugyanis tisztázni szükséges, hogy az uniós NGT-deregulációt minden társadalmi, politikai és szakmai egyeztetés nélkül támogató Tisza-képviselők magatartása összeegyeztethető-e az Alaptörvény XX. cikkével.