Belföld
Videón a Bogácsnál kóborló medve
Szokatlan vendég jelent meg a hétvégén egy közkedvelt vízparton: szombat este barna medvét láttak a tónál, amit nemcsak szemtanúk, hanem videófelvételek is megerősítenek – írja a Heves Vármegyei Hírportál.
A beszámolók szerint az állat este 8 óra után néhány perccel tűnt fel a part közelében, az egyik horgászhely mellett. A szemtanúk úgy látták, hogy egy fűzfa alatt megállt, ivott a vízből, majd rövid időn belül továbbindult. A felvételeken az is kivehető, hogy gyors mozgással hagyja el a partot, és eltűnik a sűrű növényzetben. A történet itt nem ért véget. Hétfőn már több közeli település térségéből is figyelmeztetések érkeztek medveészlelés miatt. A helyi vadászok vadkamerái is rögzítették az állat jelenlétét külterületen, az észleléseket pedig az önkormányzat felé is jelezték.
A település vezetése arra kérte a lakosságot, hogy fokozott körültekintéssel közlekedjenek, és tartsák be a medvékkel kapcsolatos alapvető biztonsági szabályokat.
Az állat feltehetően északi irányból érkezett, és vándorlása során jutott el a térségbe. A szakemberek szerint az ilyen felbukkanások sokszor átmenetiek, de ettől még komolyan kell venni őket.
Mit tegyünk, ha medvével találkozunk?
A természetvédelmi szakemberek azt javasolják, hogy erdőben mindig a kijelölt turistautakon haladjunk, és kerüljük a sűrű, beláthatatlan bozótosokat. Nem érdemes csendben közlekedni – ha beszélgetünk vagy zajt keltünk, az állatok nagyobb eséllyel kitérnek előlünk.
Ha mégis összetalálkozunk egy medvével, a legfontosabb, hogy ne közelítsük meg, ne etessük, és ne próbáljuk lefotózni közelről. Kerülni kell a szemkontaktust, nem szabad hátat fordítani neki, és futni sem szabad, mert az üldözési reakciót válthat ki. Ha az állat nem vett észre minket, lassan, halkan, hátrálva érdemes távolodni. Autóból észlelve pedig maradjunk bent, és ne próbáljunk közelebb menni.
Amit kevesen vesznek komolyan, pedig ezen múlhat minden
A szakértők szerint a legtöbb veszélyes helyzet nem magából a találkozásból, hanem az emberi figyelmetlenségből adódik. Az elhagyott ételmaradék, a nem megfelelően kezelt szemét vagy akár egy erős illatú élelmiszer is odavonzhatja a vadat.
Túrázásnál ezért alap, hogy minden hulladékot visszaviszünk, az ételeket pedig zárt csomagolásban tartjuk. Ha több napos kirándulásról van szó, az élelmiszert nem a sátorban, hanem attól távolabb, biztonságosan kell elhelyezni. Érdemes figyelni a környezet apró jeleit is. Friss nyomok a talajon, feltúrt föld, szétszórt növényzet vagy erős szag mind arra utalhat, hogy nagytestű vad jár a közelben. Ilyenkor nem érdemes hősködni – a legbiztosabb döntés a visszafordulás.
A medvék alapvetően kerülik az embert, de ha meglepjük őket, vagy veszélyben érzik magukat, gyorsan kiszámíthatatlanná válhatnak. Ilyen helyzetben a nyugodt, tudatos viselkedés nem csak ajánlott, hanem szó szerint életet menthet.