2025. július 23. - Lenke

A hátfájás népbetegség Magyarországon, mégsem fordulunk vele orvoshoz

A magyarok többségének fáj a háta, mégsem mennek el szakemberhez, hogy kezeljék a problémát – mutat rá az Europion és a Dr. Czigléczki Központ közös reprezentatív kutatása. A gerincfájdalom minden korosztálynak gondot okoz, de a nőket érinti a leginkább.
2025. július 23. szerda 11:30 - HírExtra

A megkérdezettek több mint kétharmada (68%) érzékel valamilyen gerincproblémát és több mint negyedüknél (28%) már diagnosztizálták is a tüneteket. A válaszok alapján minden vizsgált korosztályban gyakori a hátfájás, és a panaszok előfordulását nem befolyásolja sem a lakóhely, sem az iskolai végzettség. A nemek között azonban komoly eltérés mutatkozik, mivel sokkal több nő tapasztal gerincfájdalmat (74%) a férfiakhoz képest (60%). Ennek ellenére mindössze a kutatásban résztvevők töredéke (5%) jár kezelésre, illetve van túl egy orvosi beavatkozáson vagy műtéten (2%). A nők nagyobb arányban mennek el problémájukkal orvoshoz (23%), valamint járnak folyamatos kezelésre (7%), mint férfitársaik (19%, 3%).  

„A számok egyértelműen azt mutatják, hogy a gerincprobléma népbetegségnek számít Magyarországon, mégis kevesen jutnak el valódi, tartós megoldást nyújtó kezelésig” - hangsúlyozta Dr. Czigléczki Gábor, idegsebész szakorvos. Tapasztalatai alapján sokan addig halogatják a szakorvosi segítségkérést, amíg a fájdalom már a mindennapi életminőségüket is súlyosan rontja. Ezért is fontos, hogy a betegek már a korai tüneteknél hiteles és személyre szabott ellátást kapjanak, ami legtöbbször nem igényel műtétet sem. A szakember hozzátette, hogy az endoszkópos és ultrahangvezérelt technikáknak köszönhetően ma már ezek a beavatkozások minimális megterheléssel járnak, ami nagyobb komfortérzetet biztosít a pácienseknek, és jelentősen csökkenti a gyógyulási időt.

A reprezentatív felmérés eredményei szerint a magyarok többsége (59%) nagy mértékben támaszkodik a családtagok vagy ismerősök ajánlására, amikor szakorvost választ. A megkérdezettek fele pedig nagyban hagyatkozik az orvos vagy a rendelő weboldalán található információkra (51%) is. Ugyanakkor jóval kevesebb válaszadó támaszkodik ennyire a neten fellelhető cikkekre és blogokra (30%), a YouTube ismeretterjesztő videókra (18%), valamint a Facebook (16%), TikTok (12%) és Instagram (11%) bejegyzésekre a szakorvos kiválasztásánál.

A kutatásban megkérdezettek döntő többsége (75%) igénybe vesz valamilyen szintű magánegészségügyi szolgáltatást idehaza. Leginkább az ár (47%), az orvosi módszer vagy technológia (26%) és az ismerősök ajánlása (19%) alapján döntenek a szolgáltatók között, de sokakat befolyásol a rendelő közelsége (17%), valamint a netes vélemények is (14%).

Forrás: Europion
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását