2025. július 12. - Izabella, Dalma

Romló pénzügyi helyzettel kalkulálnak a magyar kkv-k

Ismét csökkent a magyar kkv szektor hangulatáról és gazdasági várakozásairól képet adó K&H kkv bizalmi index értéke a 2025. második negyedéves kutatási adatok alapján.
2025. július 11. péntek 11:07 - HírExtra

Jelenleg -14 ponton áll a mutató a -100-tól 100-ig tartó skálán, ami az előző negyedévhez viszonyítva csupán egy pontos csökkenés, ugyanakkor egyéves viszonylatban látható, hogy a mostani már a harmadik periódus a folyamatos lejtmenetben, még hosszabb távon pedig 2023 ősze óta van – kisebb kilengésekkel – hasonló mélységekben az index. A cégvezetők némileg csökkenő árbevételre számítanak, miközben a nyereség volumene nem változik szerintük. 

Változatlanul negatív a hazai kkv szektor hangulata – derült ki a K&H kkv bizalmi index 2025. második negyedéves kutatási adataiból. Az ipari termelés visszaesése, valamint az alig javuló GDP adatok megalapozzák a cégvezetők rosszkedvét. Folytatódott ugyanis a csökkenő tendencia az áprilistól júniusig terjedő időszakban is a 2022 harmadik negyedéve óta negatívba hajlott indexben. Jelenleg -14 ponton áll a mutató, amire legutóbb az orosz-ukrán konfliktus kitörésekor volt példa.

Ágazat szerinti bontásban is érezhető a kkv-k pesszimizmusa, főleg az ipari és a szolgáltató cégek esetében a legszembetűnőbb a várakozások romlása. Előbbiek -8 ponttal visszatértek az egy évvel ezelőtt mért szintre az első negyedéves -6 pontról, utóbbiak esetében pedig -17 ponton áll a mutató, amire 2013 óta nem volt példa. Egyedül a kereskedelmi szektor mutatója növekedett -17 pontról, de a jelenlegi -13 ponttal még mindig erősen negatív.

„A friss, 2025. második negyedévére vonatkozó kkv bizalmi index eredményei sajnos romló tendenciát mutatnak a vállalkozások elvárásait tekintve, hiszen nem számítanak növekvő árbevételre a jelenlegi gazdasági helyzetben. A K&H számára ebben a kihívásokkal teli időszakban különösen fontos a kkv szektor támogatása, amelyet innovatív banki és finanszírozási szolgáltatásokkal, fenntartható működést és fejlesztést elősegítő megoldásokkal, valamint pénzügyi tudatosságot növelő tanácsokkal valósítunk meg, hogy a cégek növelhessék ellenállóképességüket a piaci realitásokkal szemben” – értékelte az adatokat Oraveczné Németh Ildikó, a K&H lakossági és kkv szegmens marketingvezetője.

Szűkül az olló az árbevétel-nyereség relációban

Az elmúlt egy évben 7 százalékon stabilizálódott a kkv-k éves árbevétel-növekedési várakozása, ami az utolsó mérési ciklusban csökkent, már csak 6 százalékos növekménnyel számolnak a cégvezetők. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a mérséklődés ellenére továbbra is növekedéssel kalkulálnak a kkv-k. Nyereség vonatkozásában nem történt változás – az elmúlt egy évben átlagosan 4 százalékos haszonnal terveztek a vállalkozások vezetői és hároméves viszonylatban is stabilan 4 százalék körül alakult az átlagos nyereség ráta, egy-egy százalékpontnyi alkalmankénti kilengéssel.

Cégméret szerint vizsgálva az árbevétel alakulását egyedül a legnagyobb, 300 millió és kétmilliárd forint közötti árbevételt realizáló vállalatok esetében látható érdemi változás, 3 százalékpontos csökkenést mutat a bevételi várakozásuk, amely így 4 százalékon áll. A középső, 100-300 millió forintos árbevételi kategóriába eső cégeknél egy százalékpontos csökkenéssel 6 százalék környéki értékeket mért a kutatás, a legkisebbek várakozásai viszont ezzel ellentétesen, egy százalékponttal nőttek, elérve a 7 százalékot. „A legkisebbek működésére jobban hatnak a kormány által bevezetett gazdaságélénkítő programok, míg a legnagyobb kkv-k esetében már nagyobb mértékben jelen van az export, és a jelenlegi bizonytalan nemzetközi gazdasági helyzet óvatosságra inti őket, többek között erre is visszavezethető a pesszimistább hangulatuk” – tette hozzá a szakember.

Noha a nyereségre vonatkozó előrejelzés 4 százalék körül stagnál a teljes minta esetében, cégméret szerint nézve árnyaltabb képet mutat a kkv-k vélekedése: a legkisebbek átlagos várakozásai másfél százalékpontot meghaladó mértékben javultak, elérve a 4 százalékot, a közepes méretű vállalatoké 1 százalékponttal, a legnagyobbaké 2 százalékponttal csökkent. Az előbbiek így 4, utóbbiak pedig 2 százalékos átlagos nyereségnövekedést prognosztizálnak.

Forrás: Well PR
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását