A szálerősítésű beton elkészítése otthon, egy betonkeverőben sem bonyolult, viszont odafigyelést, a keverési arányok pontos betartását igényli. A szükséges mennyiség kiszámítása nem igényel komoly ismereteket, a forgalmazó honlapján található kalkulátor segítséget nyújt, a beszerzése pedig kis súlya és kiterjedése miatt egyszerűen megoldható. Akkor hát lássuk, hogyan láss neki!
Mi az a statikai makroszál?
A Beton Booster ArmoTec makroszálja egy speciális beton adalékanyag, amely repedésmegelőzésre és teherelosztásra használható, és segítségével kiváltható a költséges és nagy élőmunka-igényű betonacélháló.
A makroszál 40 mm hosszú, 0,8 mm vastagságú, és 3 dimenzióban erősíti a betont, vagyis jóval szilárdabbá teszi, mint a csupán 2 dimenzióban elhelyezkedő betonacél háló. De további előnyökkel is szolgál a betonacéllal összehasonlítva. Nem korrodál, mint az acél, nincs szükség a takarására, könnyű, egyszerűen bedolgozható, olcsóbb. A makroszál-erősítésű beton pedig szívósabb és tartósabb lesz, illetve általa nullára csökkenthetők a kötés alatti zsugorodásból adódó repedések.
Hogyan adagoljam?
Akár mixerkocsiban, akár betonkeverőben készül a beton, a statikai makroszálak adagolása egyszerű. Pontosan ki kell számolni, mennyi beton készül, és annak megfelelően, a leírás szerint adagolni. Alaposan át kell keverni, majd indulhat a betonozás.
A házi betonkeverőben készített beton esetén annak űrtartalma alapján kell a megadott mennyiséget kiszámolni, majd konyhamérlegen pontosan kimérve adagolni. A beton összekeverése után mehet a makroszál is a keverőbe, majd 2 perc keverés után elkészül, és betonozható a kívánt szerkezet. A megfelelő beton elkészítése sem ördöngösség, itt is helyes arányokra kell figyelni, illetve mérni. Működhet a lapát mint mértékegység, de jobban teszed, ha az első keverésnél mérleget használsz.
Hol alkalmazható a makroszál-erősítésű beton?
A szálerősített beton kiválóan használható olyan szerkezetek esetében, ahol a teherelosztás és a repedésmegelőzés az erősítés célja. Így szóba jöhet aljzat- és szerelőbetonok, járdák, gépkocsibeállók, aknák építésekor, de bizonyos korlátozásokkal lemezalapok esetén is, illetve talajon fekvő lépcsők készítésénél.
Vannak már példák önhordó szerkezetek esetén is a betonacélháló szálerősítésű betonnal történő kiváltására, azonban egy ilyen munka mindenképpen statikus szakember bevonásával valósulhat csak meg.
Jól jársz, ha a betonvasat makroszállal helyettesíted, ugyanis a kivitelezés ideje drasztikusan csökkenhet, a költségeid szintén, nem beszélve arról, hogy a végeredmény szívósabb és tartósabb, illetve repedésmentes lesz. Amennyiben fontos számodra a környezet védelme, akkor is a szálerősítésű beton lesz a barátod, ugyanis akár 70%-kal kevesebb CO2-kibocsátás érhető el vele.