4000 kasztráltnak állít emléket az olasz énekes
Cecilia Bartoli olasz mezzo szoprán énekesnő legújabb lemezével a kasztrált énekeseknek állít emléket. Dalaival páratlan sikert ért el, albuma a francia és angol zenei listák élbolyában debütált.
2010. március 24. szerda 12:49 - Páczai Tamás
Retrodíva

Cecilia Bartolli Sacrificium albuma is erre az időszakra koncentrál: úgy választott, hogy felfedeztesse velünk a barokk zene elfelejtett csemegéit, 21. századi „igényeinek” figyelembe vételével. A kor legnagyobb szerzőinek műveiből válogatott, a repertoárban a könnyedebb,
ritmikus darabok váltakoznak lassú, rendkívül érzéki áriákkal, melyek azért íródtak, hogy ezekben bemutassák a kasztrált szopránénekesek többségének különleges légzőképességét.
A legmagasabb szintű előadásmódját az énekesnő igazi szupersztrárként színesíti. Erről a Hírextra tudósítója személyesen győződhetett meg vasárnap este a művésznő zágrábi koncertjén. A Lisinski koncertterem teltházas közönsége lélegzetvisszafojtva hallgatta Cecilia virtuóz szopránját, az egyes számok után folyamatos vastapssal visszakérve az imádott dívát, aki széles mosollyal fogadta a közönség ovációit. Az utána hajított virágcsokrot keblére ölelte, az előadás végén rózsát adott az őt kísérő La Scintilla kamarazenekar elsőhegedűsének.
Egyik áriájának elején olyan virtuozitással zárt egy igen nehéz szakaszt, hogy a koncertterem közönsége önkéntelenül is tapsviharban tört ki, a művésznő kénytelen volt széles gesztusokkal gyorsan csendre inteni rajongóit. A kétszeri visszatapsolás után már hab volt a tortán, ahogy éneklés közben megszabadult karmazsinpiros fejdíszétől, harsány nevetésre késztetve a közönséget.
Cecilia Bartoli ismert közvetlen stílusáról, az előadások után rendszeresen találkozik a közönséggel, órákon át dedikál és beszélget rajongóival.
Zágrábi koncertje része volt nagy európai turnéjának. Akik élőben szeretnék élvezni az olasz díva estjét, legközelebb a Franciaországi Touluseban tehetik ezt meg, később Spanyolországban, míg júniusban Német országban turnézik a művésznő.
André még nem hallotta

Telefonon megkerestük
Vásáry Andrét, aki az RTL klub Csillag születik műsorában vált ismertté a hazai nagyközönség előtt. Tehetségére már az iskolában felfigyeltek, de csak tíz éve kezdte el komolyabban is foglalkozni a hangjával. Különlegesen széles a hangterjedelmének köszönhetően arra is képes, hogy a férfiaknál nagyon ritka, szoprán hangfekvésekben is énekeljen. André többek között azért jelentkezett a műsorba, mert szeretné, ha az operaénekesekről kialakult kép megváltozna, és az opera szélesebb körben is népszerűvé válna.
Hallgattad már Cecilia új albumát?
Nem, sajnos még nem jutottam hozzá, de a producereimnek már szóltam, hogy szerezzenek be egyet belőle. Koncertjén már voltam kétszer is, egyszer amikor Bostonban tanultam, majd tavaly májusban az egyik budapesti koncertjén, de akkor még a régi lemezeiről énekelt, a kasztrált áriákat sajnos még nem hallottam.
Eddigi pályád során találkoztál már a kasztrált énekesek zenei hagyatékával, inspirált-e ez a páratlan zenei korszak?
Munkásságukból sokat tanultam és a jövőben szeretnék majd egy albumot, amin feldolgozhatom a kasztrált énekesek zenei hagyatékát. Ami most külön érdekes – vagy véletlen egybeesés-, hogy március 24-én fellépek egy nagyon exkluzív rendezvényen, ahol Cecilia egyik számát fogom énekelni a Vivaldi lemezéről, de magasabban, mint az ő hangfekvése, lévén, hogy én szoprán hangon énekelek.
André páratlan tehetségét közel egy éve, hogy a szélesebb hazai közönség is ismeri. Reméljük ez még csak a kezdet, és kívánjuk, hogy Cecilia Bartoli egyszer azért érkezzen Magyarországra, hogy Vásáry Andréval duettezzen a MüPa Bartók termében.
Forrás: Hírextra