Példátlan intézkedések az esztergomi Szent István Gimnázium tanárai ellen
Az esztergomi székhelyű Szent István Gimnázium régóta a média figyelmében áll. A tantestület tagjait össze-vissza cserélgetik, sokak szerint koholt vádak alapján. Ezúttal további hét tanárt bocsátottak el. Vajon miért?
2009. szeptember 2. szerda 07:34 - Kanizsai Ádám
2009.
Július 10-én ismér fegyelmi eljárás indult az iskolában huszonkét tanár ellen. Az új igazgatót, Kurnász Lászlót ekkor újabb öt évre nevezték ki igazgatónak, azonban ezt a tanárok, a diákönkormányzat és a szülők ellenezték. Az iskola tanulói újabb
demonstrációt szerveztek.
V. Balázs, aki szintén részt vett a tiltakozásokon, egy alkalommal az osztályban maradt és meggyújtott egy újságot. Mindennapi gyerekes csíny. A tanárok felelősségre vonták, s az igazgatóhoz küldték. Általános eljárás. V. Balázs azonban kiment az iskola területéről a sínre feküdt, öngyilkos lett. Az önkormányzat kapcsolatot vélt felfedezni a történtek között.
"2-3 éves, felelőtlen pedagógusi magatartás következménye, volt olyan tanár, aki a gyerekeket, köztük ezt a szerencsétlen fiút is belehajszolta egy olyan küzdelembe, ami nem a gyerekek ügye" - mondta akkor Meggyes Tamás esztergomi polgármester.
De minek köszönhető ez az állapot? Öt évvel ezelőtt hasonló sem volt az iskola padjaiban. A városvezetés arra nem is gondol, hogy az általuk előidézett helyzet vezethet ilyen következményekhez?
Augusztus 28-án hét embert el is bocsátottak. Tizenhat tanár ellen folyik eljárás, a nyáron öten lemondtak. Ha így folyik, az egész tantestület megy.
Kumász a HírExtrának
"Hivatali titkokat, belső információkat vittek tanároka nagy nyilvánosság elé, többek közt a diákok elé is. Írásba adott utasítást tagadtak meg, sőt ez ellen cselekedtek, Többször nem volt megtartva az óra, csütörtökön és szombaton is. A diákok szerették volna, ha a belső tanári karból választják az igazgatóhelyettest. Én kifejezetten külsőst javasoltam. Meghallgattam a kérésüket, de mondtam, hogy innentől kezdve mindenki menjen órára. Ezután pénteken, majd szombat reggel sem úgy cselekedtek, ahogy kívántam" - mondta el a HírExtra megkeresésére Kurnász László igazgató .
"Jónéhány nyilatkozat is megjelent, melyeket én kifejezetten tiltottam, megmondtam, hogy amíg az ügy lezárul, nem lehet nyilatkozni" - fűzte hozzá Kurnász. A kérdésre, hogy lehet-e korlátozni a szólásszabadságot, azt felelte, bizonyos kérdésekben a Munka Törvénykönyve lehetőséget nyújt, hogy a tanárok nyilatkozattételeit megtiltsa. "Nekem is megtiltotta a munkáltatóm, a polgármester úr és én sem nyilatkoztam sehol. Úgy gondoltam, ha én meg tudom tartani, akkor nekik is kell".
Sitku Pál elbocsátása kapcsán merült fel a vád, hogy a személye "nem a fenntartó érdekeit szolgálja". Az igazgató véleménye szerint, a fenntartó érdeke az, hogy nagyon jól, színvonalasan és nyugodtan működő iskoláról legyen szó.
Gimnáziumból elit szakközép?

A tárgyalások eközben megkezdődtek a Bottyán János Műszaki Szakközépiskolával való együttműködésre. Ezek célja, hogy a két iskola közös osztályt indítson magas szintvonalú technológiai felszereltséggel. Az itt tanulók ezután a nemsokára Esztergomban megépülő Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információtechnológiai Karára mehetnének tovább.
Ez újból a városvezetésnek tesz jót, hiszen ez nem más, mint üzleti beruházás. A most épülő informatikai kar épületének felújítására és építésére nagy összegeket ígért Meggyes Tamás a város nevében. Ehhez éppen kapóra jött a Szent István Gimnázium jelenlegi helyzete, mert ezzel megteremti a feltételt a jövőben a Pázmány Péter Egyetem kihelyezett karára járók számára. Az a polgármesteri félelem állhat e mögött, hogy a változtatások nélkül Esztergom új felsőoktatási kara nem tudna megfelelő számú ember vonzani, s így kudarcot vallana a beígért terv.
Kurnász László azt mondta, minden évben megmaradna két normális középiskolai osztály és egyet vonnának össze a szakközépiskolával. Ezek a rövidtávú célok. De az iskola sorsát látva nem kizárt, hogy a hosszútávú terv az iskola teljes beolvasztása.
Sakk-matt
A helyzet a történtek ellenére sem változik. A város minden erővel azon van, hogy elnémítsa az iskola lakóit, s vegyék tudomásul a diktált helyzetet és a vezetők akaratát. A két év alatt gyakorlatilag a teljes tanári kart leváltották.
Azok miatt a tanárok miatt lett ilyen a helyzet, akik több nyelven beszélő értelmiségieket készítettek fel az életre? És ki nézi a gyerekek érdekeit?
Emlékezzünk, Sitku Pál ellen a felhozott vádak között szerepelt, hogy a tanév nem kezdődik időben, megfelelően. Most úgy fog? Az új igazgató ellen akkor hogyhogy nem indul eljárás?