2024. május 4. - Mónika, Flórián

Talmácsi az élről indulhat

Az összetett pontversenyben vezető Talmácsi Gábor pályacsúcsot elérve az első helyről rajtolhat a gyorsaságimotoros-világbajnokság 125 kcm-es géposztályának vasárnapi, szezonzáró Valenciai Nagydíján.
2007. november 3. szombat 13:51 - Hírextra
A magyar pilóta legnagyobb riválisa, a spanyol Hector Faubel a második lett. A szabadkártyával induló friss Európa-bajnok Győrfi Alen az utolsó, 37. helyről vághat neki a vasárnap 11 órakor kezdődő, 24 körös, 96,120 km-es Grand Prix-nek.

Szombat kora délután remek, napsütéses idő várta a versenyzőket, a kilátogató közel 50 ezer nézőt, akik között több száz magyar szurkoló is volt. Természetesen Faubelnek - aki a közel eső Llíriában született - több tízezer szimpatizánsa látogatott ki már most a ringre.

A spanyol motoros a pénteki első időmérőn az utolsó pillanatban előzte meg Talmácsit, aki eddig egyenletesen, jól teljesített a Valenciától 15 km-re fekvő chestei Ricardo Tormo pályán.

A szombati időmérőn Faubel került először 1:41 perc alá, de azonnal jött Talmácsi válasza. A hazai versenyző 1:40 alá is jutott, a magyar pedig bement a boxba, és beszélt a főmérnökkel a beállítások módosításáról. Közben Faubel rendre 1:39-es köröket repesztett, majd ő is meglátogatta a szerelőket.

Az új géppel Talmácsi is 1:40 perc alá szorította köridejét, és 1:39.162-vel az élre állt. Ezt a tempót tudta tartani, ellenfele 2-3 tizeddel mindig elmaradt tőle. Aztán Talmácsi pályacsúcsot ért el 1:39.029-cel, a régi rekordot a spanyol Alvaro Bautista tartotta 1:39.058-cal.

A magyar motorsport történetének első világbajnoki címéért küzdő Talmácsinak ez volt pályafutása hatodik, idei ötödik pole position-ja, ezt megelőzően a 2005-ös Japán, valamint a 2007-es Katari, Katalán, Német és Cseh Nagydíjon szerezte meg az első rajtkockát. Az élről eddig egyszer nyert, mégpedig Németországban.

Talmácsit a csapat boxában tapssal fogadták, még a Faubelért szorítók is sportszerűen gratuláltak neki.

A spanyol pilóta csak akkor lehet világbajnok, ha legalább tíz ponttal többet szerez, mint magyar riválisa.

125 kcm, rajtsorrend:

1. Talmácsi Gábor (Aprilia) 1:39.029 p
2. Hector Faubel (spanyol, Aprilia) 1:39.402
3. Sergio Gadea (spanyol, Aprilia) 1:39.745
...37. Győrfi Alen (Aprilia) 1:43.807

Vasárnap a bemelegítés 8:40-kor kezdődik, míg a 24 körös, 96,12 km-es nagydíj 11-kor rajtol.