Zúgolódnak a vendéglátósok a dohányzás betiltása miatt
Ellenzi a Magyar Vendéglátók Ipartestülete, hogy a nyilvános zárt helyeken betiltsák a dohányzást - jelentette ki Háber Tamás, a testület elnöke pénteken az MTI-nek.
2007. június 1. péntek 23:39 - Hírextra
A kormány betiltaná a nyilvános zárt helyeken a dohányzást, Magyarország ezt az álláspontot fogja képviselni az Európai Bizottság egészségügyi miniszteri találkozóján Brüsszelben - mondta Horváth Ágnes szakminiszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. Háber Tamás közölte: a jelenleg hatályban lévő jogszabály társadalmilag elfogadott. A törvény szerint a vendéglátóhelyeken külön dohányzó és nem dohányzó helyeket kell kialakítani, a kisebb üzletekben pedig légtechnikai berendezést kell alkalmazni. Lehet ezen a jogszabályon változtatni, de a teljes tilalmat nem tartja elfogadhatónak.
Az elnök elmondta: a jelenlegi törvényi szabályozást úgy kellene módosítani, hogy minden vendéglátóegység a bejáratnál legyen köteles tájékoztatni a vendéget, hogy füstmentes-e az üzlet, vagy füstmentes és dohányzó terem is van, vagy az üzlet csak dohányzó vendégeket fogad, illetve, hogy az üzlet füstszűrő berendezésekkel van felszerelve.
Példaként említette, hogy New York államban a dohányzás tilalma miatt a vendéglátásban 28 százalékkal csökkent a dolgozók létszáma, 30 százalékkal csökkent a bevétel 71,5 millió dollárral kevesebb adó folyt be az államkasszába a szektorból. A tilalom bevezetése után Írországban 25-30 százalékkal esett vissza a vendéglátóipari egységek forgalma a dohányzó vendégek eltűnése miatt, és ötezer munkahely szűnt meg az ágazatban. Mindeközben az érintett országokban csupán egy-két százalékkal csökkent a dohánytermékek forgalma, azaz a rendelet nyomán nem mérséklődött a dohányzás, hanem kiszorult az utcákra és az otthonokba - jegyezte meg.
Forrás: MTI