2025. május 6. - Ivett, Frida
Tripoli kész elfogadni az Afrikai Unió "útitervét": tárgyalna a lázadókkal, és eleget tenne reformköveteléseiknek, hogy véget vessen az ellenségeskedésnek - mondta Abdul-Ati al-Obejdi egykori líbiai miniszterelnök.
2011. március 25. péntek 20:28 - HírExtra
A volt kormányfő szerint a líbiai harcokat a szélsőségesek mellett a külföldi beavatkozása szítja. Al-Obejdi tagja annak a líbiai küldöttségnek, amely az Afrikai Unióval tárgyal Etiópiában. Előzőleg egy AU-tisztségviselő a demokratikus választásokhoz vezető átmeneti időszak szükségessége mellett érvelt.

A péntek reggel óta zárt ajtók mögött zajló ülésen az AU próbált tárgyalásos megoldást találni a líbiai válságra, s a harcok azonnali beszüntetésének, valamint a felek közötti párbeszéd megkezdésének szükségessége mellett tette le a garast.

Küldöttség

A líbiai rezsim magas szintű küldöttséggel képviseltette magát: a találkozón négy miniszter és az Általános Népi Kongresszus főtitkára vett részt. A lázadók részéről ugyanakkor - Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár várakozásaival ellentétben - senki sem volt jelen. Musztafa Gerjáni, a felkelők szóvivője azt mondta, hogy nem tudott a megbeszélésről, amelyre az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok, az Arab Liga és az Iszlám Konferencia Szervezetének képviselőit is meghívták.

Moammer el-Kadhafi líbiai vezető küldöttsége kijelentette, hogy Tripoli hajlandó beleegyezni a tűzszünetbe, ha a nemzetközi közösség a többi felet is fegyvernyugvásra kötelezi, befejeződnek a légicsapások, feloldják a tengeri blokádot, és véget vetnek a gazdasági embargónak.

Bárkivel?

"Hajlandóak vagyunk bárkivel tárgyalni - mondta Obejdi. - Ez a mi népünk. A líbiai emberek között nincs megosztottság, csak a szélsőségesek és Líbia népe között van."

A tripoli küldöttség szerint a líbiai válság kizárólag az afrikaiakra tartozik, és a líbiaiak az AU segítségével képesek békésen megoldani a problémákat. A Kadhafi-rezsim az Afrikai Unió költségvetésének egyik legjelentősebb befizetője; 2009-ben a líbiai diktátor viselte a szervezet soros elnöki tisztségét.

Az addisz-abebai tárgyalás célja a líbiai válság megoldási lehetőségeinek feltérképezése volt annak az útitervnek az alapján, amelyet öt AU-tagállam vezetői dolgoztak ki.
Forrás: MTI/HirExtra
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását