2025. december 28. - Kamilla

Rendőröket és tűzoltókat figyelmeztettek, hogy nem fizettek utánuk járulékot

Több tucat tűzoltó mellett a budapesti tűzoltóparancsnokot és általános helyettesét is levélben figyelmeztette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), hogy adatbázisuk szerint 30 napnál régebben nincs jogviszonyuk - tájékoztatta Bende Péter vezérőr
2007. április 24. kedd 09:50 - Hírextra
Az OEP szóvivője elismerte, hogy lehetnek hibák az adatbázisban, de hozzátette: ez nem befolyásolja az egyéni egészségügyi ellátást. A fővárosi tűzoltóparancsnokon kívül több tucatnyi vonulós tűzoltó mellett Erdős Antal, az általános parancsnokhelyettes is figyelmeztető levelet kapott az OEP-től a múlt hét folyamán.

A Fővárosi Tűzoltóparancsnokság vezetője közölte: minden tűzoltó után megfizetik a társadalombiztosítási járulékot, és az elmúlt években eddig egyetlen hónapban sem késtek a befizetéssel, ezért nem értik, hogy miért nem kerülnek be az OEP rendszerébe.

Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője az MTI-nek azt mondta: a katasztrófavédelem több dolgozója is kapott hasonló tartalmú levelet, illetve kollégái az orvosi vizsgálatokon való megjelenéskor szembesültek azzal, hogy a nyilvántartás szerint tisztázatlan a jogviszonyuk. Az ezredes közölte: "rangra és beosztásra való tekintet nélkül" minden dolgozótól levonták és befizették a járulékot.

A távirati irodát különböző megyékből hétfőn több rendőr is azzal kereste meg: figyelmeztető levelet kaptak az OEP-től, hogy rendezzék társadalombiztosítási jogviszonyukat.



AZ ORFK hárít


Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI érdeklődésére azt mondta: "szinte kizárt", hogy olyanok dolgozzanak a rendőrségen, akik nincsenek bejelentve az OEP-nél. Mindenki - hivatásos, közalkalmazott és köztisztviselő - után minden járulékot befizet a rendőrség - hangsúlyozta. Mint mondta, a rendőrségnek van egy úgynevezett központi illetmény-számfejtő rendszere, amely továbbítja az adatokat az OEP-hez. Az adatok feldolgozása miatt elképzelhető csúszás, de ez nem a rendőrség, hanem az OEP rendszerében keletkezik - tette hozzá.

Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumnak nincs tartozása az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) szemben - nyilatkozta az MTI-nek a szaktárca szóvivője. Orodán Sándort azt követően kereste meg a távirati iroda, hogy több rendőr, illetve tűzoltó az OEP-től az elmúlt hetekben olyan levelet kapott, ami szerint nem fizetnek utánuk társadalombiztosítási járulékot. A szóvivő azt közölte, az OEP-nek CD-mellékleten megküldték a befizetésekről készített adatokat, és soron kívüli tájékoztatást kértek. Válasz egyelőre nem érkezett - tette hozzá Orodán Sándor, aki szerint az OEP-nél feltehetőleg adminisztrációs hiba történhetett.

A szolgáltatók április 1-jétől kötelesek ellenőrizni az egészségügyi ellátásra való jogosultságot; márciustól az OEP tájékoztató levelet küld azoknak az állampolgároknak, akiknek - a pénztár adatbázisa szerint 30 napnál régebben - nincs jogviszonya. Ha valakinek nem tisztázott a jogviszonya, 2007. december 31-ig rendezheti azt a megyei egészségpénztárnál.

Az OEP elismerte, hogy lehetnek hibák az adatbázisban, ez azonban az egyéni egészségügyi ellátást nem befolyásolja, mindenkit el fognak látni, aki orvoshoz fordul vagy kórházba megy - mondta el Molnár Barbara, a szervezet szóvivője. Magyarázatként elmondta: tavaly januárig két szervezet - az APEH és az OEP - felé kellett jelenteni és adatot szolgáltatni a munkavállalóknak, azonban januártól mindkét jelentést az APEH-nál kell megtenni. Az OEP felé irányuló adatszolgáltatási kötelezettséget eddig nem vették komolyan, mert a jogviszony megléte nem volt feltétele az ingyenes egészségügyi ellátásnak - fűzte hozzá a szóvivő.

A fenti esetben az adatszolgáltatás maradt el, ami nem azt jelenti, hogy a rendőrök vagy a tűzoltók illegálisan dolgoznak a szervezetnél. Az APEH csak a januártól beérkezett új jelentéseket továbbítja az OEP felé, így fordulhatnak elő hibák a rendszerben.

Molnár Barbara elmondta: akik olyan levelet kaptak, hogy tisztázzák jogviszonyukat, megtehetik azt a megyei egészségbiztosítási pénztárnál. Hozzátette: amennyiben a munkáltató vállalja, lehetőség van csoportos adategyeztetésre is a pénztárakkal.

Ez az év arra szolgál, hogy ezeket a folyamatokat tisztázzuk, és hasonló esetek ne fordulhassanak elő - tette hozzá az OEP szóvivője.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását