2025. december 22. - Zéno

Visszakérik a relikviákat

Balassagyarmat önkormányzata a múzeumfenntartó Nógrád megyei közgyűlés segítségét kéri, hogy visszakerüljön a városba a Salgótarjánban lévő, Madách Imre és Mikszáth Kálmán relikviáit magában foglaló irodalomtörténeti gyűjtemény.
2007. február 23. péntek 16:25 - Hírextra
Csach Gábor elmondta: szakmailag indokolatlannak tartják, hogy a nyugat-nógrádi irodalomtörténeti emlékanyagot Salgótarjánban őrzik. A városi önkormányzat 2002-ben is kezdeményezte a gyűjtemény Balassagyarmatra helyezését, de akkor még a tárgyalások sem kezdődtek meg.

Az önkormányzat szerdán fogadta el azt a határozatot, amelyben együttműködési megállapodás megkötését kezdeményezik a Nógrád megyei önkormányzattal a muzeális értékek megőrzése érdekében. Ebben Balassagyarmat vállalná, hogy megfelelő ingatlant biztosít a gyűjtemény elhelyezéséhez, és pályázati úton megteremti a tervezett Madách-Mikszáth irodalmi turizmusprojekt hálózati központját - mondta az alpolgármester.

Csach Gábor kifejtette: a város szülötte, Nagy Iván akadémikus javaslatára és vezetésével 116 éve alakult meg a Nógrádvármegyei Múzeumi Társulat Balassagyarmaton.
Az akkori megyei vezetés 1970-ben építette le a balassagyarmati múzeumot: a régészeti és 1848 előtti anyagot Szécsénybe, a művészet- és irodalomtörténeti gyűjteményt Salgótarjánba helyezték. Balassagyarmaton csak a néprajz és a szűk értelemben vett várostörténet maradhatott, és a megyei igazgatóságot is Salgótarjánba helyezték.

Az alpolgármester kiemelte: a gyűjtemény Balassagyarmaton való működtetésének újratárgyalása mellett szól az is, hogy nyilvánvaló az együttműködési lehetőség a magyar-szlovák határ két oldalán fekvő irodalomtörténeti emlékhelyek, így Balassagyarmat, Csesztve, Horpács, illetve Szklabonya és Alsósztregova között, s ez Nyugat-Nógrádból vezérelhető sikerrel. Tájékoztatása szerint a megyei önkormányzat együttműködését kérik abban is, hogy visszaszerezhessék az 1950-ben a balassagyarmati múzeumból elszállított, az Országos Széchényi Könyvtárban letétbe helyezett muzeális könyvanyagot.

Mint mondta, Nagy Iván és felesége végrendelete úgy rendelkezik, hogy az akadémikus kódexeket és ősnyomtatványokat is tartalmazó könyvtára "az örökösen Balassagyarmaton székelő múzem birtoka legyen. "A végrendelet 1950 óta sérelmet szenved" - tette hozzá Csach Gábor.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását