Tudomány
Megkérdőjeleződött a kalcium és a D-vitamin szerepe a csontvédelemben
Évtizedeken át szinte magától értetődő tanácsnak számított, hogy az idősebb felnőttek kalcium- és D-vitamin-pótlással csökkenthetik a csonttörések és az elesések kockázatát. Egy friss, nagyszabású tudományos áttekintés azonban arra jutott, hogy a széles körben alkalmazott étrend-kiegészítők a legtöbb idős ember számára alig nyújtanak érdemi védelmet.
A The BMJ című orvosi folyóiratban megjelent elemzés szerint sem a kalcium, sem a D-vitamin önmagában, sem pedig a kettő együttes szedése nem csökkenti számottevően a törések vagy az elesések előfordulását az idősebb korosztályban.
Közel 154 ezer ember adatait vizsgálták
Az elesések az egyik legjelentősebb egészségügyi kockázatot jelentik a 65 év felettiek számára. A statisztikák szerint ebben a korcsoportban minden harmadik ember évente legalább egyszer elesik, ami gyakran csonttöréshez vezet. Az ilyen sérülések fájdalmat, önállóságvesztést, életminőség-romlást és akár tartós intézményi ellátást is eredményezhetnek.
A kanadai kutatók 69 randomizált klinikai vizsgálat eredményeit elemezték, amelyekben összesen 153 902 felnőtt vett részt. A tanulmányok azt vizsgálták, hogy a kalcium, a D-vitamin vagy ezek kombinációja hatékonyabb-e a placebónál vagy a kezelés hiányánál a törések és az elesések megelőzésében.
Az eredmények szerint egyik beavatkozás sem hozott klinikailag jelentős javulást. A kutatók sem az összes csonttörés, sem a csípőtáji törések, sem pedig az elesések számában nem találtak számottevő csökkenést. Az elemzés következtetéseit közepes vagy magas bizonyosságú tudományos bizonyítékok támasztották alá.
Új irányt kaphat a megelőzés
A szerzők ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az eredmények nem feltétlenül vonatkoznak azokra, akik speciális csontrendszeri betegségekben szenvednek, vagy csontritkulás miatt gyógyszeres kezelésben részesülnek.
A vizsgálatok különböző alcsoportokra – például életkor, nem, korábbi törések vagy elesések figyelembevételével – elvégzett elemzései is hasonló eredményeket mutattak. Ez tovább erősíti azt a következtetést, hogy a rutin kalcium- és D-vitamin-pótlás nem jelent hatékony megoldást a törések és az elesések megelőzésére.
A tanulmány szerzői szerint ezért az orvosoknak, szakmai szervezeteknek és egészségügyi hatóságoknak érdemes lenne felülvizsgálniuk a jelenlegi ajánlásokat.
Egy kapcsolódó szakértői kommentár szerint a jövőben nagyobb hangsúlyt kellene kapniuk azoknak a módszereknek, amelyek bizonyítottan csökkentik az elesések kockázatát. Ilyenek az egyensúlyfejlesztő és erősítő gyakorlatok, valamint a személyre szabott megelőző programok, amelyek az egyéni kockázati tényezők feltárására és kezelésére épülnek.