Mindezeken felül azt is bebizonyították már, hogy az ásítás – még ha direkt, tudatosan váltjuk is ki – elősegítheti az alvásra való ráhangolódást. Ha valaki szándékosan ásít párszor lefekvés előtt, az segíthet az elmének és a testnek is ellazulni, továbbá felkészülni a pihenésre, viszont önmagában ez a módszer nem mindig elegendő a pihentető alváshoz.
A megfelelő matrac és párna nélkülözhetetlen
Az alvás minősége nagyban függ attól, hogy min alszunk. Az olyan prémiumminőségű darabok, mint az Ideális Alvás matracok és egyéb alvási kiegészítők új szintre emelhetik a pihenést, hiszen biztosítják a gerinc megfelelő alátámasztását, csökkentik a nyomáspontokat, és még a megfelelő hőérzet kialakításában is segítenek.
A jó matrac alapszükséglet, ha kipihenten szeretnénk ébredni – ha alvásgondokkal küzd, az legyen az első lépés, hogy ellenőrzi a fekvőhelyét!
A rendszeres, pontosan tartott lefekvési idő csodákra képes
A test szereti a kiszámíthatóságot. Ha minden nap ugyanabban az időben fekszünk le és kelünk fel, a szervezet biológiai órája ehhez alkalmazkodik, és könnyebben jön az elalvás is.
Apróságnak tűnik, pedig hatalmas ereje van: rengeteg alvási probléma hátterében a rendszertelenség áll. Próbálja ki, hogy egy hónapon keresztül minden nap ugyanakkor fekszik le és kel fel! Úgy meg fogja szokni, hogy már automatikussá válik az álomba szenderülés és az ébredés is.
Ön tart képernyőmentes időt lefekvés előtt?
A telefonok, tabletek, tévék és egyéb okoseszközök által kibocsátott kék fény gátolja a melatonin (az alvást segítő hormon) termelődését, ami könnyen alvási problémákhoz vezethet.
Érdemes lefekvés előtt 1-2 órával már mellőzni ezen készülékek használatát. Ha nem szeretne unatkozni, akkor meg lehet próbálkozni helyette a naplóírással vagy az esti olvasással – ezek a tevékenységek lenyugtatják, csendesítik az elmét, ezáltal pedig segítik a könnyű elalvást is.
Relaxáció és lelassulás
Ahogy kicsivel fentebb is említettük, van néhány olyan tevékenység, ami kifejezetten nyugtató, csendesítő hatást vált ki az emberből. Az olvasás és naplózás mellett remek hatása van a légző- és relaxációs gyakorlatoknak is.
Ezek az ötletek akkor lehetnek különösen hatásosak, hogyha a kínzó, megállíthatatlan gondolatrohamok miatt nem tudunk esténként álomba szenderülni.
Ha semmi sem segít, forduljon orvoshoz!
A fenti, bizonyítottan hatásos alvástámogató tényezők listáját hosszasan lehetne még folytatni. Ha gyakran gyötrik álmatlan éjszakák, akkor mindenképp megér adni nekik egy esélyt, viszont fontos, hogyha nem javulnak az alvási nehézségek, akkor mindenképp konzultáljon egy orvossal!
Néhány esetben az álmatlanságnak testi okai is lehetnek – ha ilyesmire gyanakszik, ne legyen rest lépni, hiszen az egészsége a tét.