2024. december 14. - Szilárda

Tárlat az animáció világnapján

Az animáció világnapján, október 28-án különleges tárlat nyílik a szegedi Kass Galériában: a 7x3D című kiállítás monitorain Tóth Pál filmrendező hét filmjét, a falakon a 3D-s animáció munkafázisaiba bepillantást engedő állóképeket, rajzokat, maketteket tekinthetnek meg az érdeklődők.
2010. október 27. szerda 17:02 - HírExtra
Mint azt Ibos Éva művészettörténész, a Móra Ferenc Múzeum képzőművészeti vezetője az MTI-nek elmondta, a december 19-ig látható tárlaton a művész nyolc 3D-s filmje közül hetet vetítenek le.
Láthatja a közönség a Szezonvéget, a Kodály Esti dalára készített animációt, az Egy újabb nap című filmet, valamint  A szentjánosbogarak nemi életét is, amely a legtöbb díjat hozta alkotójának a különböző fesztiválokon. Szintén nagy fesztiválsiker volt a Rajzfilm, amely a hagyományos kétdimenziós alkotásmódot keveri 3D-s megoldásokkal.

Ezek mellett az Éjszakai horgászatot és a Kicsi rigót is vetítik a kiállításon, ahol a filmek folyamatosan forognak majd a fejhallgatókkal ellátott monitorokon.

"Arra számítunk, hogy aki a tárlatra betér, sok mindent felfedez a mozi keletkezéséről" - jegyezte meg Ibos Éva, kiemelve, hogy a szinte határtalan kifejezési lehetőséget magában rejtő 3D-technológia napjainkra vizuális anyanyelvvé vált a filmgyártás és a képzőművészet területén. Használata igen változatos utakat kínál, melyek egyik végpontja a valószínűtlenség határait súroló látvány-trükkök előállítása, a másik: a tartalom szolgálatába állított, csupán sokat tudó eszközként való alkalmazása.

A 3D-technológia nem csak új stílust teremtett, de divatossá tett egy felfokozottan illuzionisztikus látványvilágot. Tóth Pál filmjeinek elsődleges célja a gondolat közvetítése, amihez a digitalizált forma, az effektek és a látványvilág megteremtése nem öncélú bravúrként, hanem kifejező keretként társul - vélekedett a művészettörténész.

Tóth Pál Szegeden élő, Balázs Béla-díjas animációs filmrendező. Pályáját 1971-ben kezdte a Kecskeméti Rajzfilmstúdióban, ahol többek között részt vett a Mézga család, a János vitéz, a Gusztáv és a Magyar Népmesék sorozat munkálataiban. Tóth Pál rendezte és írta a Leo és Fred című, tizenhárom epizódból álló sorozatot.

1986-tól Belgiumban élt és dolgozott, 1995-ben telepedett le Szegeden. 1996-ban megalapította saját cégét, a Paja Filmet, s ugyanebben az évben elkészítette első 3D-s technikával alkotott szerzői filmjét, a Szezonvéget. Ezt napjainkig további hét 3D-s animációs film követte.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását