2024. április 19. - Emma

Forradalom bikavérrel?

Az emberek mikrobiológiai vizsgálatával foglalkozó laboratóriumokban a legújabb forradalmi változás négy lábon jár, és kérődzik.
2009. július 16. csütörtök 23:36 - HírExtra
A világ egyik vezető orvostudományi egyeteme, a Stanford University School of Medicine birkákat tenyésztet véradónak, hogy elvégezhessék azokat a vizsgálatokat, amelyek a fertőző betegségek kórokozóinak kimutatásával foglalkoznak.

A baktériumok okozta fertőző betegségek kórokozóinak megállapítása nélkülözhetetlen a betegek kezeléséhez és a fertőzés továbbterjedésének megakadályozásához. A baktériumok azonosítása a beteg orrváladékából, köpetéből és egyéb testváladékaiból úgy történik, hogy megfelelő táptalajon igyekeznek kitenyészteni a kórokozókat. Ennek egyik alapvetően fontos eleme a vér. A vérben lévő tápanyagok szükségesek a baktériumok növekedéséhez, szaporodásához.

A szakemberek a különböző baktériumtörzseket viszont éppen annak alapján tudják elkülöníteni és azonosítani, hogy azok milyen módon teremtenek kapcsolatot a vérben lévő sejtekkel. A fejlődő világban ehhez a vért lovakból vagy birkákból veszik le. Az iparilag fejlett országokban viszont a lovak tartása nagyon drága, a közönséges birkák pedig mindenféle fertőzésre érzékenyek. Következésképpen az amerikai vagy európai országok ilyen, speciális laboratóriumaiban legtöbbször az ott dolgozó technikusok és orvosok adnak vért, ami viszont a kényelmetlenségen kívül bizonyos fertőzési kockázattal is jár.

Ellen Jo Baron, a Stanford University professzora gyakran tartott előadást az afrikai Botswanában, és ott vett észre olyan birkafajt, amely erősen különbözött a dús gyapjúhozam végett kitenyésztett állatoktól. Kiderült, hogy az afrikai faj ritkán beteg, nem érzékeny, és szinte bárhol jól tartható.

A kutatók sokféle laboratóriumi vizsgálatot elvégeztek ennek a birkafajtának a vérével. Ráadásul farmon gondozott állatokból vették a vért, és olyan tartályokba gyűjtötték össze, amelyeket emberi véradók számára dolgoztak ki. Mindez azzal az előnnyel is jár, hogy a véradó birkákat nem kell a laboratórium közelében tartani.

A birkavérrel végzett vizsgálatok azonos eredményeket hoztak, mint az emberi vér használatával nyert baktériumtenyészetek.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását