Franc, a mackó, kiszökött a nyitva felejtett ajtón, de nem cammogott messzire, ott bóklászott a kifutója körül. A 3 mázsás állatot el kellett altatni, hogy visszavigyék a helyére, ám az állatorvosok túladagolhatták az altatót, mert Franz kimúlt. Ereje teljében volt: a jegesmedvék elélnek 40 évig, és Franz 1986-ban, három hónapos korában került a tallini állatkertbe a sarkvidékről.
A Vadvédelmi Világalap (WWF) adatai szerint a szabad természetben ma már alig több mint 20 ezer jegesmedve él, ami nagyon kevés. A nyáron döntés született arról, hogy a Nyenyec Autonóm Terület keleti végénél lévő, nyugatról a Barents-tenger, keletről a Kara-tenger által határolt Vajgacs szigeten új természetvédelmi rezervátumot hoznak létre. A sziget számos más tengeri és szárazföldi emlősfaj - fókák és bálnák - mellett jegesmedvék és rozmárok élőhelye, de igen gazdag a madárvilága is, így az új rezervátum számos arktikus faj fennmaradását segítheti.
A napokban a WWF moszkvai szervezetének képviselői Narjan-Marban tárgyaltak arról, hogy nem elég természetvédelmi területet létrehozni, szükséges hozzá még egy "támogató övezet" is, amelyben a helybelieket bevonják a munkába és felvilágosítják, hogy azzal is törődniük kell, mit hagynak utódaikra.
A környezetvédők szerint Vajgacson egyenesen irtják a jegesmedvéket, de az orvvadászok között távolról sem csak helybeliek vannak, hanem Arhangelszből és Murmanszkból is érkeznek ide vadászok. Eleve az indokolta a természetvédelmi terület kijelölését, hogy a szigeten az utóbbi időben jelentősen megfogyatkozott az egyes fajok állománya.
A napokban megkötött megállapodás szerint ezért a Nyenyec Autonóm Terület csatlakozik a WWF Medveőrjárat elnevezésű programjához a jegesmedvék minél hatékonyabb védelme érdekében.