Siralmas és baromi kellemetlen
„Ez se nem demokratikus, se nem jogszerű” - nyilatkozta Farkas Flórián a sajtónak, mikor az OCÖ botrányba fulladt üléséről kivonult. "Ez az ülés az egész magyarországi cigányságot lejáratta. A kormányzatnak nagyon komoly munkája van ebben. Egész éjjel hívogatták és fenyegették jelöltjeinket, többek között Göndör szocialista frakcióvezető-helyettes úr is. Úgy látom, nem a magyarországi cigányság számít” - mondta a Lungo Drom elnöke. Hozzátette: „Siralmas, túlhaladja az európai normát és baromi kellemetlen. Március tizenötödikét is megcsúfolja. Ez nem kellett volna a magyarországi cigányságnak." Farkas Flórián arra a kérdésre, hogy mikor alakul meg a cigány önkormányzat, azt mondta, ez nem az ő dolga a továbbiakban.
Egy kis dekoncentráció...
Valószínűleg a jelenlévők nagy része nem tudná megmondani, mi is történik az ülésen. A rendezvény kezdetén ugyanis mind az ötvenhárom résztvevő elfoglalta helyét. Bal oldalt Farkas Flórián és sleppje, jobbra pedig Kolompár Orbán és a Magyarországi Cigányok Országos Fóruma (MCF) helyezkedik el. A normálisnak azonban egyáltalán nem mondható gyűlés már eleve üvöltözéssel kezdődik.
A vita először azon alakul ki, hogy hogyan is kellene ilyen rendezvényt lebonyolítani. A rendszabályozást folyamatosan kézben tartó korelnök, Drágos József szépen csendben kezdi feladni. „Először is egy mandátumbizottságot fogunk létrehozni" - mondja az elnök. Egy bekiabáló azonban jelzi, meg kellene szavazni először a jelölteket.
Amolyan kávéházi hangulatban telik az ülés első húsz-harminc perce, mindenki mondja amit gondol, ki halkabban, ki üvöltve. „Négy év múlva már a Parlamentben jelölünk!”- kiabál be valaki egy sorból. „Miért nem megy oda valaki, akinek van esze hozzá?”- hallatszik máshonnan. „Tolerancia!” (nem tudjuk, mire gondol).

„Próbáljunk meg dekoncentrálni!” - kiabálja a mikrofonba Drágos, mikor már kezd elszabadulni a pokol. „Három fős mandátumbizottságot hozunk létre, majd következik az eskütétel”. Ekkor azonban ismét egy újabb hang hallatszik: „Egy kis hiba csúszhatott a forgatókönyvbe, először ugyanis a napirendet kellene megszavaznunk, ezt meg kellene szavazni a közgyűlésnek, utána kellene a részletekbe belebocsátkozni.” Több se kellett a többieknek, ismét újabb negyed óra telik az ülés menetének megvitatásáról. Nagy nehezen mégis sikerül túlesnünk az eskütételen. Ámen.
Farkaséktól Kolompárékhoz
És most jön a lényeg: a Magyar Köztársaság Országos Cigány Önkormányzatának elnökéül a Lungo Drom elnökét, Farkas Flóriánt jelölik. Nem meglepő. Tudtuk jól, így lesz. Csak arra nem számított senki, ami ezután következik. Ebben a pillanatban ugyanis a Farkas Flórián mellett békésen üldögélő Kozák Jánost jelöli az MCF. Kozák úr döbbenten pislog jobbra-balra: „Nem tudom miért javasoltak engem, de azt gondolom, hogy ha bizalmat szavaztak nekem, természetesen elfogadom a jelölést” - mondja a mikrofonba.

Ezután egy bandaháború közepén érezheti magát minden újságíró és vendég: nagydarab, kigyúrt és kopaszra borotvált emberek jelennek meg a sorok között, akik egyenesen Kozák Úr felé veszik az irányt. Majd egyszerűen fogják, és szó szerint átemelik Kolompárék soraiba.
„Demokrácia! Demokrácia!" - kiabálja a tömeg, ki tudja miért, ki mellett, vagy ki ellen.
Itt tehát elszakad a cérna és a bunyóspisták-képviselők csatatérré változtatják a termet. Az ülést pedig berekesztik...

...majd újra megnyitják, ekkor már a Lungo Drom nélkül, akik idő közben kivonulnak a teremből. „Több mint 50 százalék plusz 1 fő jelen van, így most törvényesen megválasztjuk az elnököt. Aki pedig nem más, mint Kozák János” - hirdetik ki.
„Bevallom őszintén, amikor reggel felkeltem, még nem tudtam, hogy a mai napon engem az Országos Cigány Önkormányzat elnökének választanak – mondja Kozák János. „Ugyanakkor csodálkozom azokon a társaimon, akik elhagyták az alakuló ülést, annál is inkább, mert az a demokrácia megcsúfolása. Hiszen a felháborodást, hogy ellenjelölt van, nem tudom hova tenni. Ugyanakkor határozottan állítom, hogy rájuk is szükség van, az Országos Cigány Önkormányzat csak velük együtt tud működni. Olyan széleskörű összefogásra van szüksége az önkormányzatnak a cigányság érdekében, hogy tulajdonképpen ezt nem is lehet egy szervezetnek vezetni, és gondolom ez a szervezet nem arra készült, hogy egyedül vezesse az önkormányzatot. Megköszönöm a bizalmat és azt a szervezőmunkát, amit tudtomon kívül végzett az MCF, és azt az egyet tudom ígérni, ami a kampány során is elhangzott: hogy a széles társadalmi összefogásra szüksége van a magyarországi cigányságnak, és ezt most meg fogjuk teremteni. Ezt a mindenkori kormánnyal együtt tudjuk igazából végrehajtani. Számítunk a kormány, és a Lungo Drom együttműködésére is.”



