2024. május 18. - Erik, Alexandra

Az őskori krokodilok titkai

Hidegvérű gyilkosok voltak a krokodilok távoli tengeri ősei - a 171 millió és 136 millió közötti időszakban élő hüllők étrendjük 70 százalékát húsból fedezték.
2010. október 5. kedd 07:46 - HírExtra
A Bristoli Egyetem őslénytankutatói, akik tanulmányukat a Journal of Vertebrate Paleontology című szaklapban publikálták, azt elemezték, hogy miként fejlődött ki a vízi és némely szárazföldi megahúsevők életformája - olvasható a Discovery News (http://news.discovery.com) hírei között.
Marco Brandalise de Andrade, a tanulmány vezető szerzője kollégáival olyan prehistorikus ragadozók fosszíliáit elemezték, amelyek idejük jelentős részét, vagy teljes életüket a vízben töltötték a mai németországi Nusplingen és Solnhofen helyén elterülő tengerben.

A vizsgálat tárgyát a kihalt Metriorhynchidae-család három tagja - a Dakosaurus, azaz a "szaggató gyík", a Geosaurus, valamint az újonnan elnevezett Torvoneustes képezte, amelyeket a szerzők megahúsevőknek neveznek: étrendjük 70 százaléka húsból állt.

"A közepes, vagy nagytestű hiperragadozók, amelyek a tápláléklánc csúcsán állnak, vadászok, s nem csupán dögevők voltak, saját testméretüknél nagyobb zsákmányt is lebírtak" - hangsúlyozta Marco Brandalise de Andrade.

A vizsgálat keretében egyebek közt elektronmikroszkóppal vizsgálták e húsimádó szörnyek fogait. Mint kiderült, a Dakosaurus nagyméretű recézett fogai kivételesen élesek voltak, hasonlatosak ahhoz, amelyekkel a Tyrannosaurus rex rendelkezett.

"A Dakosaurus és a Tyrannosaurus rex egyaránt nagy fogakkal rendelkezett. Abból kiindulva, hogy hasonlatos lehetett a fogak biomechanikája, a szaggató gyíkok az izmokon és csontokon kívül akár a potenciális zsákmány +páncélzatát+ is képesek voltak átharapni" - magyarázta Marco Brandalise de Andrade.

A Dakosaurus azonban a T. rexnél is sokkal sikeresebb vadász lehetett, köszönhetően a "halálforgásnak", pontosabban,a "halálforgatásnak", amikor a ragadozó belemélyítette fogait a zsákmányba, "megpörgette", s eközben hatalmas húsdarabokat tépett ki áldozata testéből. A halálforgás hatékonysága a ragadozó testméretével arányosan növekedett.

A hiperragadozók felnőtt egyedei viszont igen ritkán váltak más ragadozók martalékává. A cápák ugyan méltó ellenfelei lehettek volna a Metriorhynchidae-család tagjai számára, erre azonban nincs semmiféle tárgyi bizonyíték: a valaha élt leghatalmasabb cápa, a Charcarodon megalodon sokkal később jelent meg.

"Csupán a tengeri szörnytől, a Pliosaurustól kellett rettegniük" - emelték ki a kutatók.
A Geosaurus és a Dakosaurus ugyanazokban a vizekben élt, s békésen megfért egymás mellett, hiszen más zsákmányra vadásztak.

A Dakosaurus a T. rexre emlékeztető fogaival nagy tengeri hüllőket, halakat és cephalopodákat (fejlábúakat) vett célba. A könnyebb testfelépítésű Geosaurus, amely nem rendelkezett olyan erőteljes állkapcsokkal, mint a Dakosaurus, a halakat igyekezett becserkészni.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását