2024. május 18. - Erik, Alexandra

Bajnai az egyházi vezetőkkel tárgyalt

Bajnai Gordon miniszterelnökkel tárgyaltak szerdán a Parlamentben a történelmi egyházak vezetői; a megbeszélésen szó esett egyebek között a gazdasági válságról és az egyházak szerepvállalásáról a krízisalapban.
2009. július 8. szerda 22:23 - HírExtra
Az eseményen részt vett Hiller István oktatási és kulturális miniszter és Kiss Péter társadalompolitikai miniszter.

Erdő Péter bíboros az MTI-nek elmondta: "közös gondolkodást" folytattak a kormányzat vezetőivel, de azt az idő dönti majd el, hogy milyen konkrét megoldások lehetnek, amelyek "tényleg használnak az embereknek".

A katolikus egyház több évszázados tapasztalatokkal rendelkezik a szociális szeretetszolgálatban, ennek folytatását "minden egyéb körülménytől függetlenül" kötelességüknek érzik, mert "szükség, igény és emberi gondok bőven vannak".

Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) országos felügyelője az MTI-vel közölte: a tárgyaláson szóba került, hogyan tudnának az egyházak a kormány által létrehozott krízisalapban közreműködni. Hozzátette ugyanakkor, hogy mivel a krízisalap részletei, gyakorlati megvalósítása még nem tisztázottak, nem szeretnék, ha az alap által "keltett konfliktusmezőbe bekeverednének az egyházak".

A krízisalap működtetésében az egyházi karitatív szervezetek szakmai tudásának kell érvényesülnie, ez viszont szükségessé teszi, hogy az egyházak által felhasználandó forrásokat különítsék el - hangsúlyozta.

Beszámolt arról, hogy az MEE kezdeményezte a kormánynál: a személyi jövedelemadó 1 százalékának felajánlási lehetőségét terjesszék ki a többi adónemre is. Ennek részleteit a szakemberekre kell bízni, amire a miniszterelnök ígéretet tett - mondta.

Azt is kérték, hogy a természetbeli adományokat sújtó adókat szüntessék meg, ami viszont Bajnai Gordon szerint visszaélésekre, csalásra adhat okot - közölte Prőhle Gergely.

Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke és Zoltai Gusztáv, a vallási szervezet ügyvezető igazgatója az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a megbeszélésen világossá vált: az állam nem várja el az egyházaktól, hogy a krízisalapot támogassák, "inkább annak az útját keresik, hogy milyen módon történhetne meg a felhasználás az egyházak segítségével."

Megemlítették, hogy ennek két formája merült fel: egyrészt az egyházak híveik előtt tegyék nyilvánvalóvá, hogy fordulhatnak a krízisalaphoz, és segítenek a hivatalos nyomtatványok kitöltésében, másrészt a krízisalap felhasználását ellenőrző, esetlegesen felállítandó testületben vegyenek részt az egyházak. A Mazsihisz vezetői jelezték, hogy ettől a részvételtől nem zárkóznak el.

A megbeszélésen elmondták, hogy a Mazsihisz álláspontja szerint Magyarországon a szélsőségek megjelenése nem csak a gazdasági válság következménye, "hanem egyéb tényezőknek is". Emiatt üdvözölték a tárgyaláson a kormánynak azokat a lépéseit, amelyek "a legalitás határainak világos kitűzését jelentik", hogy az embereknek megmutassák: senki nem hághatja át büntetlenül a törvényeket, senki nem üldözhető valamely kisebbséghez való tartozása miatt.

A Mazsihisz vezetői úgy gondolják, hogy egy demokratikus országban az erőszak monopóliuma kizárólag az államot illeti meg; Magyarországon a rendőrség kell a rendet biztosítania. Egyúttal reményüket fejezték ki, hogy a holokauszt tagadásának büntethetőségével kapcsolatos előterjesztést a parlament ősszel mégis megszavazza, és a köztársasági elnök aláírja.

Azt is elmondták, hogy készül egy kormánytervezet, amely megakadályozná a különböző új egyházak alapításához kötődő gazdasági visszaéléseket. Ezeknek úgy lehetne elejét venni, ha türelmi időt írnának elő az szja 1 százalékának igénybevételére, illetve úgy - amit a Mazsihisz már régebben javasolt - , hogy drasztikusan meg kellene emelni az egyházak alapításához szükséges létszámot legalább kétezerre.

Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke a megbeszélés után elmondta: a kormány hiteles és pontos tájékoztatását szeretnék hallani a krízisalapról. Meglátása szerint a kormánynak, ha számít az egyházak közreműködésére a krízisalapban, először egyeztetnie kellett volna velük.

Az MRE-nek megvannak a maga csatornái, amelyeken keresztül végzi a karitatív munkát. Úgy fogalmazott, hogy a társadalmi szolidaritással és az elesettek megsegítésével összefüggésben "nem szükséges bennünket sem kioktatni, sem erre emlékeztetni, mert ezt tesszük".

"Sokatmondó tényként" értékelte, hogy öt év telt el azóta, hogy az ország miniszterelnöke leült a történelmi egyházak vezetőivel tárgyalni. "Van mit végiggondolni ebben a kapcsolattartásban" - jelentette ki.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását