Belföld
Várják a KDNP javaslatait
Az Önkormányzati Minisztérium (ÖM) kíváncsian várja a KDNP javaslatát a külföldön szavazás szabályozásával kapcsolatban - közölte a tárca.
Az önkormányzati tárca az MTI-hez eljuttatott közleményében emlékeztetett: egyeztetésre hívták a parlamenti pártok képviselőit, hogy közös megoldást találjanak a külföldön szavazás jövő évtől hatályos szabályaira, a jelenleg érvényes törvényi szabályok ugyanis az év végén hatályukat vesztik.
Az ÖM – mint folytatták – az elektronikus szavazás egy speciális módjára tett javaslatot a pártoknak. "A külső és független szakértők által vizsgált és számba vett módszerek között ez az eljárás a legtámogatottabb, amely megfelel az Alkotmánybíróság által támasztott elvárásoknak" – fejtették ki; hozzátéve, hogy költséghatékonysága mellett ez a megoldás illeszkedik leginkább az országgyűlési választási rendszer jelenlegi struktúrájához.
Az Önkormányzati Minisztérium leszögezte, hogy a külföldön szavazás témájában – tekintettel a szabályozás kétharmados jellegére – a parlamenti pártok közötti konszenzusra van szükség. A tárca továbbra is nyitott más, a követelményeket teljesítő megoldásra, bár ilyen javaslattal eddig a KDNP nem állt elő – zárul közleményük.
Vejkey Imre csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján közölte: a Kereszténydemokrata Néppárt szerint nem jó megoldás a külképviseleteken az elektronikus szavazás bevezetése.
Az OVB KDNP-delegáltja felidézte: az önkormányzati tárca vezetője a külképviseleti szavazás szabályainak megreformálására javasolta az elektronikus voksolás bevezetését.
A szakpolitikus több nemzetközi példára hivatkozva azt mondta, a voksolásnak ez a formája a világ más pontjain már megbukott, biztonsága nem garantálható.
Forrás: MTI