2024. április 26. - Ervin

A Vörös Ördögök a csúcson

A Manchester United 1-1-es döntetlent követően büntetőpárbajban 6-5-re legyőzte a Chelsea-t a labdarúgó Bajnokok Ligája moszkvai döntőjében. A manchesteriek történetük során harmadszor hódították el a legrangosabb európai trófeát.
2008. május 21. szerda 23:44 - Hírextra
Bajnokok Ligája, döntő:
Manchester United (angol)-Chelsea (angol) 1-1 (1-1, 1-1, 1-1), 11-esekkel: 6-5

Moszkva, 69 500 néző, v: Michel (szlovák)
gólszerzők: Ronaldo (27.), illetve Lampard (45.)
piros lap: Drogba (116.)
sárga lap: Scholes (22.), Rio Ferdinand (43.), Vidic (111.), Tevez (116.), illetve Makelele (31.), Ricardo Carvalho (45+2.), Ballack (116.), Essien (118.)

Manchester United:

Edwin van der Sar - Wes Brown (Anderson, 124.), Rio Ferdinand, Nemanja Vidic, Patrice Evra - Cristiano Ronaldo, Paul Scholes (Ryan Giggs, 87.), Michael Carrick, Owen Hargreaves - Wayne Rooney (Nani, 102.), Carlos Tevez

Chelsea:

Petr Cech - Michael Essien, John Terry, Ricardo Carvalho, Ashley Cole - Joe Cole (Nicolas Anelka, 99.), Michael Ballack, Claude Makelele (Juliano Belletti, 124.), Frank Lampard, Florent Malouda (Salomon Kalou, 93.) - Didier Drogba

I. félidő:
27. perc: Wes Brown csavarta be a kapu elé a labdát ballal a tizenhatos jobboldali sarkától és a felugró Ronaldo 8 méterről a jobb sarokba fejelt (1-0).
33. perc: Drogba középre fejelt labdáját Ferdinand fejelte saját kapujára, de van der Sar a léc alól szögletre mentett.
35. perc: Rooney hajszálpontos 40 méteres keresztlabdáját Ronaldo emelte a kapu elé, Tevez 7 méterről előrevetődve fejelt, Cech bravúrral védett, a kipattanót Rooney 17 méterről kapásból rálőtte, de a középre tartó lövés után Cech az alapvonalon túlra ütötte a labdát.
42. perc: Rooney laposan középre lőtt labdájáról centiméterekkel maradt le a becsúszó Tevez.
45. perc: Essien 25 méteres lövése két védőn is megpattant, a labda Lampard elé került, aki 8 méterről az elcsúszó van der Sar mellett a hálóba lőtt (1-1).

II. félidő:
55. perc: Essien egy visszahúzós csellel két manchesterit is becsapott, majd 18 méterről kevéssel bombázott a kapu fölé.
78. perc: Drogba 22 méterről a bal kapufára lőtte a labdát.

hosszabbítás:
94. perc: Ballack passzolt a tizenhatoson belül Lampardhoz, aki 14 méterről, fordulásból a felső kapufát találta el.
101. perc: Evra két védő között tört be a tizenhatoson belülre, az alapvonaltól középre adott, Giggs 8 méterről az üres kapuba akarta emelni a labdát, de Terry fejjel szögletre mentett.
116. perc: lökdösődés kezdődött a két együttes játékosai között, mert Tevez az ápolás miatt kirúgott labdát nem adta vissza. Szinte mindenki részt vett a veszekedésben, a játékvezető az asszisztensek segítségével nehezen állította helyre a rendet. A tömegben Drogba meglegyintette Vidic arcát, amiért piros lapot kapott.

11-esek:
A manchesteriek kezdtek, Tevez laposan a bal sarokba helyezett (1-0), Ballack félmagasan a bal sarokba lőtt (1-1). Carrick a kapu közepébe bombázott (2-1), Belletti laposan a bal sarokba helyezett (2-2). A harmadik kört Ronaldo kezdte és a jobb sarok felé tartó félmagas lövését Cech kiütötte, Lampard lövésébe van der Sar beleért, de nem tudott védeni (2-3). Hargreaves a jobb felső sarokba bombázott (3-3), Ashley Cole a bal sarokba lőtt, a labda van der Sar kezéről pattant a hálóba (3-4). Az ötödik párban Nani félmagasan a jobb sarokba lőtt (4-4), Terrynek a lövés előtt megcsúszott a támaszkodó lába és a bal kapufára lőtte a labdát, öt pár után nem dőlt el semmi. Anderson betalált (5-4), Kalou félmagasan a bal sarokba lőtt (5-5). Giggs laposan a bal sarokba lőtt (6-5), Anelka jobb sarokra tartó félmagas lövését van der Sar kiütötte, ezzel 1999 után a Manchester United újra megnyerte a Bajnokok Ligáját.

Óriási iram, kemény belemenések, rengeteg idegeskedés és vita jellemezte az első 25 percet, veszélyes gólhelyzet egyik oldalon sem alakult ki, a manchesteriek sokkal többet birtokolták a labdát. Ronaldo gólja után nyíltabban játszott az addig nagyon zártan védekező Chelsea, élvezetesebb lett a mérkőzés, mindkét oldalon adódtak helyzetek. Veszélyesebb volt a Manchester, egy szerencsés góllal azonban a játékrész vége előtt egyenlítettek a Kékek.

A második 45 percben aktívabb volt a Chelsea, a legnagyobb helyzetet Drogba hagyta ki, amikor a 78. percben a kapufára bombázta a labdát. A manchesteriek a hajrában kerültek fölénybe, veszélyes helyzetet azonban nem alakítottak ki. Az utolsó percekben a Chelsea igyekezett lassítani a tempót. A rendes játékidő nem hozott döntést, következett a 2x15 perc hosszabbítás.

A ráadás első félideje szintén óriási iramú csatát hozott, Lampard a felső kapufára bombázta a labdát, majd a másik oldalon Giggs dönthette volna el a meccset, de Terry bravúros fejessel mentett.

Az utolsó 15 percre nagyon elfáradtak a csapatok, sokat állt a játék, több játékos lába begörcsölt. Ebben az időszakban idegekkel is nehezebben bírták a játékosok a feszültséget, sok volt a vita, Drogba egy teljesen értelmetlen sportszerűtlenség után kapott piros lapot.

A hosszabbítás sem döntött, következett a tizenegyespárbaj, melyet hihetetlen fordulatok után a manchesteriek nyertek meg.

3: Manchester United
2: FC Barcelona, Juventus, Internazionale, Nottingham Forrest, Benfica, FC Porto
1: Celtic Glasgow, Hamburger SV, Steaua Bucharest, Olympique Marseille, Feyenoord, Aston Villa, PSV Eindhoven, Crvena zvezda, Borussia Dortmund

Az eddig lejátszott BEK-, majd BL-finálékban a spanyol és az olasz csapatok szerepeltek a legeredményesebben 11-11 diadallal, de az angolok - a Manchester United révén - ezúttal utolérték őket.

Spanyolországból a Real Madrid kilenc, az FC Barcelona két sikerrel büszkélkedhet. Az olaszok közül az AC Milan hét, az Internazionale és a Juventus két-két alkalommal bizonyult a legjobbnak. Anglia képviseletében az FC Liverpool öt, a Manchester United mostani diadalával három, a Nottingham Forest két, míg az Aston Villa egy győzelmet szerzett.

Német klub eddig hatszor nyert: a Bayern München négyszer, a Hamburger SV és a Borussia Dortmund egyszer-egyszer. Ugyanennyi diadalt arattak holland együttesek: az Ajax Amsterdam négy, a Feyenoord és a PSV Eindhoven egy-egy idényben volt a legjobb. Portugália négy (Benfica 2, FC Porto 2), míg Franciaország (Olympique Marseille), Románia (Steaua Bucuresti), Jugoszlávia (Crvena zvezda) és Skócia (Celtic Glasgow) egy-egy győzelmet ünnepelhetett.

Magyar együttes soha nem jutott BEK-döntőbe. A Vasas (az elődöntőben: Real Madrid-Vasas 4-0, 0-2) az 1957/58-as, a Győri ETO (az elődöntőben: Benfica-Győr 4-0, 1-0) az 1964/65-ös, míg az Újpesti Dózsa (az elődöntőben: Bayern München-Újpest 1-1, 3-0) az 1973/74-es kiírásban került a legjobb négy közé.