Belföld
A Magyar Honvédség nem értékesít lőszert
A Magyar Honvédség lőszert egyáltalán nem értékesít, az érvényben lévő jogszabályok szerint a feleslegessé vált, lejárt szavatosságú lőszereket megsemmisítteti. A Honvédelmi Minisztérium ezt annak kapcsán közölte, hogy Magyarországot is megemlítették a Ne
A Honvédelmi Minisztérium soha, semmilyen jogviszonyban nem állt azzal a Miami Beach-i székhellyel működő AEY Inc. elnevezésű amerikai céggel, amelyről a The New York Times cikkében azt állította, hogy kínai gyártmányú lőszerek szállításával élt vissza.
Korábban a Magyar Honvédség – NATO-adományként – géppisztoly- és gépfegyver-lőszereket biztosított az Afgán Nemzeti Hadsereg és rendőrség részére. Az adományként felajánlott felszereléseket a NATO előzetesen bevizsgálta, és a szövetség gondoskodott azok helyszínre szállításáról és szétosztásáról. A szállítások lebonyolítására katonai keretek között került sor, külső szereplők, vagy cégek bevonása nélkül – áll a minisztérium közleményében.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az ügy kapcsán csütörtökön tájékoztatást kért a Nemzetbiztonsági Kabinet vezetőjétől. Ha szükséges, a miniszterelnök a Nemzetbiztonsági Kabinettől kapott tájékoztatást követően azonnal vizsgálatot rendel el – közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő az MTI-vel. A szóvivő hangsúlyozta: Magyarország mindig mindenben betartja a hatályos itthoni és nemzetközi jogszabályokat.
A tekintélyes amerikai napilap leleplező cikkében, amely az Afganisztánba irányuló amerikai lőszerszállításokkal kapcsolatos visszaélésekről ír, Magyarország neve is felbukkan, de az nem szerepel benne, hogy magyaroknak része volna ezekben a visszaélésekben.
Az írás szerint e töltények nagy része "a volt kommunista tömb" raktári készleteiből származik. Itt említi a NYT cikke Magyarországot Albánia, Bulgária, Csehország, Kazahsztán, Montenegró, Románia és Szlovákia társaságában. Jelentős részben olyan töltényekről van szó, amelyeket NATO-szakértők elavultnak, megbízhatatlannak minősítettek, és megsemmisítésre ítéltek – írta a lap saját vizsgálódásai, illetve amerikai és afgán illetékesekkel készített interjúi alapján.
Ráadásul az AEY Inc. által Afganisztánba szállított géppisztoly- és gépfegyverlőszerek tízmilliói 1966-os kínai gyártmányok, s ezek beszerzése nagy valószínűséggel sértette az amerikai törvényeket – olvasható a cikkben. Az amerikai hadsereg törölte ezen a héten az AEY Inc. céget hadianyag-ellátó partnereinek sorából, arra hivatkozva, hogy a cég elnöke, Efraim Diveroli félrevezette a hadsereget, amikor azt állította a kínai töltényekről, hogy Magyarországról származnak – írta a New York-i lap.
A Magyar Nemzet pénteki számában arról írt, hogy ha igazak a The New York Times állításai, akkor a társaságnak csak azok adhatták el magyar raktárakból a lőszereket, akik előzőleg megsemmisítésre vették át a honvédség készleteit. Ezzel a tevékenységgel a lap információi szerint az elmúlt évben csak a Trend-Fix és a Nyír-Uncia Kft. foglalkozott. Az utóbbi társaság Veres János pénzügyminiszter adócsalásért börtönre ítélt volt üzlettársa, Kabai Károly családi vállalkozása – írta a Magyar Nemzet.
Pillné Varga Katalin, a Nyír-Uncia Kft. ügyvezető igazgatóját az MTI-nek telefonon sikerült elérnie, de közölte: nem kívánnak nyilatkozni az ügyben.
A Trend-Fix Kft.-nél mindössze azt közölték, hogy Végh István ügyvezető csak hétfőn lesz elérhető.
Az MTI érdeklődésére a HM sajtóosztályán közölték: a lőszerek megsemmisítésére a szaktárca minden esetben közbeszerzési eljárást ír ki a "védelem terén alapvető biztonsági érdeket érintő, kifejezetten katonai, rendvédelmi, rendészeti célokra szánt áruk beszerzésére, illetőleg szolgáltatások megrendelésére vonatkozó sajátos szabályokról" szóló kormányrendelet alapján.
Aki ilyen feladatokra pályázik, annak az ebben a kormányrendeletben szereplő feltételeknek kell megfelelni, illetve a vonatkozó engedélyekkel kell rendelkeznie. Ugyancsak ez a rendelet sorolja fel az elbírálási szempontokat is.
Forrás: MTI