Tudomány

Díjat kap a rákkutató kislány

Egy 17 éves indiai-amerikai középiskolás nyerte el 1600 jelentkező közül a százezer dollár értékű nemzeti ösztöndíjat rákkutatásra. A diákkutatók versenyét 67 éve rendezik meg, a korábbi nyertesek közül mára hatan már Nobel-díjasok.

Shivani Sud kifejlesztett egy genetikai markereken alapú modellt, mellyel a második stádiumban lévő vastagbélrákos pácienseknél a kiújulási arányt jósolja meg és a leghatékonyabb gyógyszereket keresi.

Ebben a fázisban a rák már behatolt a környező szövetekbe. Sud a családban előfordult tumoros betegség hatására kezdett el foglalkozni a témával.

A végzős durhami (Észak-Karolina) diák kedden nyerte el Washingtonban negyven döntős közül a díjat. A diákkutatók versenyét 67 éve rendezik meg, a korábbi nyertesek közül mára hatan már Nobel-díjasok.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.