2024. május 19. - Ivó, Milán

Duray szlovákul is kérjen bocsánatot?

Szlovákul is bocsánatot kell kérnie Duray Miklósnak, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) stratégiai alelnökének a Szlovák Nemzeti Párttól (SNS), mert egy budapesti rádióműsorban sértőnek minősített kijelentést tett rá - döntött egy pozsonyi bíróság.
2010. február 9. kedd 12:34 - HírExtra
A per tárgyát Duray Miklósnak a budapesti Inforádióban 2006 júliusában elhangzott kijelentése képezte, miszerint a "szlovák kormányt hatalmilag egyharmad részben Slota pártja alkotja, amely fasiszta párt". Egy pozsonyi bíróság tavaly bocsánatkérésre kötelezte Durayt, aki azt teljesítette is, de magyar nyelven azt állítván, hogy állampolgári jogaival élt. Ján Slota pártját ez nem elégítette ki, s ezért végrehajtó útján akart elégtételt kapni.

Amennyiben Duray nem tenne eleget a végrehajtó felhívásának, akár 30 ezer euró kifizetésére is kötelezhetik. Duray decemberben beadványban tiltakozott ismételten állampolgári jogaira hivatkozva, de azt a pozsonyi bíróság elutasította. "A bírósági per szlovák nyelven folyt, ezért a folytatásnak is ezen a nyelven kell történnie. Indokolatlan most, utólagosan arra hivatkozni, hogy a bíróság nem tette lehetővé az alperesnek anyanyelve használatát" - magyarázta a döntést az MTI-nek Pavol Adamciak, a pozsonyi bíróság szóvivője. Hozzátette: a végrehajtási perrendtartás a további fellebbezést nem teszi lehetővé.

Rafael Rafaj, az SNS frakcióvezetője üdvözölte a döntést. "Világossá vált, hogy a Szlovák Köztársaságban a szlovák nyelv az államnyelv, s ez a hivatalos eljárásban mindenkire nézve kötelező" - jelentette ki a képviselő.

Az MTI pozsonyi tudósítója úgy értesült, hogy mindezek ellenére az ügy valószínűleg még nem zárult le. Folyamatban van ugyanis egy másik bírósági eljárás is az ügyben, amelyben magának a végrehajtásnak a megsemmisítését kérte Duray. Ebben az ügyben egyelőre még nem született semmilyen döntés. A magyar politikus már korábban leszögezte: "Ha szükséges lesz, akár Strasbourgba is elmegyek."

Duray Miklós politikai véleménynyilvánításért már 1983-ban is bíróság elé került. A szlovákiai magyar kisebbség jogainak védelmét a korabeli szocialista rendszer felforgató tevékenységnek minősítette, s Durayra börtönbüntetést szabott ki.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

rajgy
2010. február 9. 12:53
Ha a sértést nem kellett megismételni a gyülölt államnyelven, akkor a bocsit miért kellene? Remélem ez az ügy elmegy Strassburgig.
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását