2024. május 22. - Júlia, Rita

Bajnai: nincs már idő a vagyonadó pontosítására

Bajnai Gordon miniszterelnök szerint a kormány ebben a parlamenti ciklusban már nem lát lehetőséget a vagyonadóról szóló törvény szabályainak pontosítására, ezért a következő hetekben a kabinet áttekinti a költségvetési tartalékot és a büdzsé egyes fejezeti annak érdekében, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán kialakult helyzetben is tartani lehessen az idei hiánycélt.
2010. január 27. szerda 13:10 - HírExtra
A politikus a kormányülést követően szerdán Budapesten hangsúlyozta: a következő parlament előtt ott áll a lehetőség, hogy döntsön, milyen módon pótolja a vagyonadó bevezetésének elmaradása miatt kieső bevételeket, hiszen az ingatlanadó alkotmányos és korrekciókkal bevezethető Magyarországon.

A kormányfő véleménye szerint a következő parlament nem mentesülhet az alól, hogy válasszon: úgy oldja meg a vagyonadó pótlását, hogy a szegényeket érintő újabb megszorításokat vezet be, vagy megadóztatja a tehetősebbeket. "Én az utóbbira voksolok" - jelentette ki Bajnai Gordon.

Kiemelte: a lehetséges megoldásokról konzultált a kormányt támogató parlamenti frakciók vezetőivel is.

A miniszterelnök kifejtette, hogy az Alkotmánybíróság döntését követően a kormánynak és a parlamentnek két lehetőséget kellett vizsgálnia: az egyik szerint a szabályok pontosításával elvileg megteremthetőek a vagyonadóztatás alkotmányos feltételei, hiszen a testület kimondta, hogy a vagyonadó Magyarországon alkotmányosan bevezethető; a másik szerint a kormány a kieső bevételt a büdzsében keresi meg, ekkor újabb takarékossági intézkedéseket kellene bevezetni.

Bajnai Gordon aláhúzta: a kitűzött hiánycélt tartani kell, ehhez pedig a kieső tételeket biztosítani kell.

A kormány álláspontját ismertetve leszögezte: a vagyonadó célja, hogy az ország legtehetősebb emberei, a lakosság mintegy öt százaléka, hozzájárulásával csökkentse a szegényebbek terheit. Hozzátette: azért hozták meg a vagyonadó bevezetéséről szóló döntést, hogy az adók ne az alacsony és a közepes jövedelműeket, ne a kisvállalkozókat "nyomják agyon".

A vagyonadó a szolidaritásról szól, így ha azt végképp eltörlik, akkor "nem az emberek győznek, hanem csak a vagyonosabbak, míg a kis- és közepes jövedelműek ezzel veszítenek" - fogalmazott a miniszterelnök.

Magyarország egyértelmű érdeke, hogy a bért és a munkát, a vállalkozókat terhelő adók csökkenjenek; ez kettős érdek, hiszen sokkal igazságosabb közteherviselést tesz lehetővé, illetve növeli az ország versenyképességét - fűzte hozzá Bajnai Gordon.
"A vagyonadóból képződő bevételek a költségvetés egyensúlyát is szolgálják, így az közvetve hozzájárul az ország biztonságához, egy stabil, gyarapodó ország jövőjéhez és belátható időn belüli euró bevezetéséhez" - emelte ki a kormányfő.

Az Ab kedden alkotmányellenesnek találta és megsemmisítette a vagyonadó ingatlanokra vonatkozó részét. Az Ab szerint a vagyonadó intézménye és annak önadózással történő megállapítása önmagában nem alkotmányellenes, ugyanakkor a törvényhozó, amikor a lakóingatlanokat terhelő forgalmi érték alapú adót önadózással is párosítja, akkor a forgalmi érték meghatározásában rejlő bizonytalanság kockázatát egyoldalúan az adóalanyokra hárítja, ami a jogállamiságból levezethető jogbiztonságot sérti.

A törvénynek a vízi és légi járművekre, valamint a személykocsikra vonatkozó rendelkezései alkotmányosak.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását