2024. május 18. - Erik, Alexandra

Mindent megtesznek a csendrendelet ellen

Az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult az Újkorcsoport egy VI. kerületi rendelet miatt, amely szeptembertől megtiltja a szórakozóhelyeknek a 22 óra utáni nyitva tartást.
2009. július 20. hétfő 15:50 - HírExtra
A szervezet elnöke azt mondta: a terézvárosi önkormányzat visszaél a rendeletalkotás jogával, a vendéglátóipari egységek pedig a szabályozás miatt "lehúzhatják a rolót", ami akár 100 milliós kárt is okozhat a kerületnek a kieső adók miatt.

A rendelet - amely kimondja, hogy a vendéglátóipari egység és szórakozóhely csak 22 óráig tarthat nyitva, illetve a megfelelő engedélyek beszerzése után a nyitvatartási idő bizonyos mértékig meghosszabbítható - a turisztikai kár miatt akár nemzetgazdasági kárt is okozhat - hangsúlyozta Kaderják Dániel.

A szervezet azt várja az Ab-től, hogy megállapítsa: a nyugalomhoz való jog mellett létezik-e a kulturált szórakozáshoz való jog - tette hozzá.

Véleménye szerint az önkormányzat döntése politikai érdekeket szolgál, egy szűk választói csoport megnyerésére szolgál, azonban nem számol a rendelet társadalmi, kulturális, nemzetgazdasági és turisztikai hatásaival.

"A kulturált szórakozáshoz való jog rovására aránytalan védelemben részesíti a helyiek nyugodt lakókörnyezethez való jogának gyakorlását" - közölte.

Kaderják Dániel az MTI kérdésére elmondta: azt várják az Ab-től, hogy semmisítse meg az önkormányzat rendeletét, vagy legalább azokat a részeket, amelyek korlátozzák az alkoholforgalmazást és a nyitva tartást. Remélik, hogy az Ab minél előbb foglalkozik az üggyel - tette hozzá.

A sajtótájékoztató végén három rendőr jelent meg a helyszínen, igazoltatták a szervezet elnökét, majd távoztak.

A Főpolgármesteri Kabinet szerint a VI. kerületi, szeptemberben hatályba lépő rendelet miatt veszélybe kerülhet a pesti Broadway, de akár az egész főváros kulturális arculata is.

A kabinet hétfői ülésén elhangzottakat Nyáry Krisztián, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója közölte az MTI-vel. E szerint a kerületi önkormányzatok a hasonló rendeletek alkotásakor kizárólag az adott területen élő helyi szavazópolgárok érdekeit veszik figyelembe, és nem foglalkoznak azzal, hogy a pesti Broadway-hez hasonló szórakozónegyedek egész Budapest kulturális arculata szempontjából meghatározók, emellett az idegenforgalmi és az iparűzési adóval komoly bevételt termelnek a városnak.

Kékesi Tibor (MSZP) országgyűlési képviselő, a VI. kerület tanácsnoka, a rendelet előterjesztője múlt pénteken az MTI-nek elmondta, hogy a szabályozás csak a szállodákra és a benzinkutakra nem érvényes, minden más üzlet, vendéglátóipari egység és szórakozóhely csak 22 óráig tarthat nyitva, illetve a megfelelő engedélyek beszerzése után a nyitvatartási idő bizonyos mértékig meghosszabbítható.

Ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy az üzletek a lakók legalább kétharmadának hozzájárulásával akár reggel 6 óráig is nyitva tarthatnak, de szeszes italt - egy előzőleg megalkotott rendelet értelmében - nem forgalmazhatnak ez idő alatt. A vendéglők és a szórakozóhelyek a hozzájárulás megszerzése után maximum éjjel 1 óráig lehetnek nyitva. Ha az utóbbi egy évben nem érkezett panasz a nyitvatartási idő meghosszabbításáért folyamodó üzlet ellen, akkor elég csak a lakók 50 százalékának hozzájárulása - tette hozzá.

Mint Kékesi Tibor megjegyezte, mintegy 100 olyan vendéglő és szórakozóhely lehet a kerületben, amely ellen sok a panasz.

A terézvárosi képviselő-testület csaknem egyhangúlag fogadta el a rendeletet, csak egy ellenszavazat volt.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását