2024. május 13. - Szervác, Imola

A Cigány Önkormányzatnak kell megvédenie az igazgatót

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) pécsi ügyvivő testülete arra kéri az Országos Cigány Önkormányzatot (OCÖ), hogy éljen a közoktatási törvény adta jogával, azaz támadja meg a Gandi Gimnázium igazgatói megbízásával kapcsolatos döntést.
2009. június 10. szerda 10:06 - HírExtra
Az ügyvivő testület az MTI-hez eljuttatott közleményében azzal indokolja az OCÖ-nek írt levelét, hogy a Várnai Márton által vezetett közalapítványi kuratórium – amely az ország egyetlen roma nemzetiségi középfokú oktatási intézménye fölött a fenntartói jogokat gyakorolja – a döntéshez nem kérte ki a cigány önkormányzat egyetértését. A PDSZ szerint az OCÖ fellépésével érvényteleníthető lenne a jogellenesen hozott, antidemokratikus fenntartói határozat.

A januárban megváltozott összetételű kuratórium a közelmúltban határozott arról, hogy július elsejével Csovcsics Erika helyett Gidáné Orsós Erzsébetet bízza meg az igazgatói teendőkkel annak ellenére, hogy ezt a tantestület, a szülők és a diákönkormányzat sem támogatta. Az iskola mintegy félszáz tanulója a múlt héten ülősztrájkot és a szülőkkel együtt több megmozdulást tartott, hogy így tiltakozzon az igazgató menesztése ellen.

Várnai Márton, a kuratórium elnöke korábban azt mondta: az új vezetőt pályázat útján, törvényesen választották meg, személyében minden szempontból alkalmas, felkészült vezető kerül a gimnázium élére. Hozzátette: a jelenlegi igazgató, Csovcsics Erika nem felelt meg a törvényi feltételeknek, mert nincs meg a szakirányú végzettsége, s egy évtizede lett volna ennek pótlására.

A kuratóriumi elnök megjegyezte: Csovcsics Erika a jövőben is taníthat az intézményben, a demonstráció miatt pedig egyetlen diáknak sincs mitől tartania. Várnai Márton azt határozottan cáfolta, hogy a jelenlegi vezető ellen szólt nem roma származása, s a döntésnél kizárólag a törvényességet, az alkalmasságot tartották szem előtt.

Csovcsics Erika, az iskola ötletgazdájának özvegye elismerte, hogy bár magyar-angol szakos főiskolai és szociológia szakos egyetemi diplomája van, nincs meg a közoktatási vezetői képesítése. Ezt fél év múlva szerezné meg, de ennek hiányát az előző két kuratórium nem kifogásolta. Hozzátette: a döntéshozók nehezményezték azt is, hogy szerintük nem elég erős az iskola cigány kisebbségi arculata. Kritikaként fogalmazták meg azt is, hogy nem volt roma a vezetésben. Teleki László roma ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott az MTI-nek korábban azt mondta: a demokrácia határát súrolja az új igazgató megválasztásának módja, de ha bebizonyosodik, hogy az jogszerű volt, el kell fogadni a döntést. Az MSZP-s országgyűlési képviselő kijelentette: nem nevezhető demokratikus döntésnek, hogy az iskolát fenntartó kuratórium úgy hozott döntést a nyilvános igazgatói pályázat elbírálása során, hogy figyelmen kívül hagyta a nevelőtestület, a szülői munkaközösség és a diákönkormányzat állásfoglalását, amely Csovcsics Erika pályázatát részesítette előnyben.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását