Külföld

Lavrov: Európa veszélyt jelent a békére, Moszkva mégis kész tárgyalni

Európa mára a nemzetközi béke és biztonság egyik legnagyobb fenyegetésévé vált – jelentette ki kedden Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. A politikus szerint az európai országok azzal járulnak hozzá a háború elhúzódásához, hogy továbbra is katonai támogatást nyújtanak Ukrajnának.

Lavrov Moszkvában akkreditált külföldi diplomaták előtt arról beszélt, hogy az Egyesült Államok sem törekszik már arra, hogy „objektív közvetítőként” lépjen fel az ukrajnai háború lezárását célzó folyamatokban.

Az orosz külügyminiszter szerint Washington inkább az Oroszországgal szembeni szankciós nyomás fokozására összpontosít, mintsem a béketárgyalások előmozdítására.

Befagytak a béketárgyalások

A Kreml egyik vezető tanácsadója, Jurij Usakov ugyanakkor azt állította, hogy Oroszország továbbra is kész párbeszédet folytatni az Európai Unióval. A tisztségviselő megismételte Moszkva régóta hangoztatott álláspontját, miszerint nem Oroszország, hanem Európa felelős a háború elhúzódásáért.

Az Egyesült Államok közvetítésével zajló béketárgyalások hónapok óta gyakorlatilag holtpontra jutottak. A folyamatot az is nehezíti, hogy Donald Trump amerikai elnök figyelme az utóbbi időszakban elsősorban a közel-keleti fejleményekre irányult.

A múlt héten António Costa, az Európai Tanács elnöke magyarázkodásra kényszerült amiatt, hogy csapata diplomáciai kapcsolatfelvételt kezdeményezett a Kremllel annak felmérésére, van-e reális esély béketárgyalások megindítására. A vizsgálat végül arra a következtetésre jutott, hogy jelenleg nem adottak a feltételek érdemi egyeztetésekhez.

Donbasz maradt a legnagyobb akadály

Usakov kedden bírálta Brüsszelt is, amely szerinte megpróbálja aláásni az úgynevezett „Anchorage-megállapodásokat”. Moszkva azt állítja, hogy a tavaly augusztusi alaszkai Trump–Putyin-találkozón bizonyos informális megállapodások születtek a frontvonalak befagyasztásáról és a nyugati katonai támogatás korlátozásáról. Az amerikai fél ugyanakkor soha nem ismerte el ilyen egyezség létét.

A béketárgyalások egyik legnagyobb akadályát továbbra is Oroszország feltételei jelentik. Moszkva egyik alapkövetelése, hogy Ukrajna vonja ki csapatait a kelet-ukrajnai Donbaszból, amelynek elfoglalására Oroszország 2014 óta törekszik.

Kijev azonban továbbra is ellenőrzése alatt tartja a térség egy részét, és többször egyértelművé tette, hogy nem hajlandó lemondani az általa még birtokolt területekről. Emiatt a felek álláspontja továbbra is rendkívül távol áll egymástól, ami egyelőre csekély esélyt kínál a háború diplomáciai rendezésére.

Forrás: Euronews

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.