2025. november 14. - Aliz

Fekete pólóban üzentek a levéltárosok: elegük van a méltatlan fizetésekből

Fekete pólók, szomorú számok, kemény üzenetek – országszerte kiálltak a levéltárosok és közgyűjteményi dolgozók, hogy felhívják rá a figyelmet: a kulturális örökség őrzői sokszor saját megélhetésükért kénytelenek küzdeni.
2025. november 14. péntek 12:50 - HírExtra

„A kultúra értékei romokban, a fizetésünk alatta” – ez a felirat is ott volt a táblákon, amikor csütörtökön a Nemzeti Levéltár munkatársai országszerte az intézményeik elé vonultak tiltakozni. A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének kezdeményezésére a résztvevők fekete pólóban dolgoztak, majd délután kettőkor közösen demonstráltak – írja a HVG. Nem csak a levéltárosok, hanem más közgyűjteményi dolgozók is csatlakoztak az akcióhoz: a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai például szintén fekete pólóban dolgoztak és csoportképet készítettek. Szegeden, a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtárban délután négykor gyűltek össze a tiltakozók.

150 éves jubileumra időzítették a megmozdulást

A megmozdulás időpontja sem volt véletlen: november 13-án, éppen 150 éve született Klebelsberg Kunó, a kultúra egykori nagy reformere. A szervezők szerint ő volt az, aki a legnehezebb gazdasági helyzetben is hitt abban, hogy a kultúrába fektetni nem luxus, hanem nemzeti érdek.

Nem lesz elég a 15 %-os emelés

A levéltárosok jelenlegi helyzete ezzel szemben lehangoló: a bruttó 450–500 ezer forint közötti bérekből sokan mindössze 279 ezer forint nettót visznek haza – még osztályvezetői pozícióban, 55 évesen is. A dolgozók szerint a beígért 15 százalékos emelés édeskevés, igazi bérrendezésre van szükség, mert egyre nő a bérfeszültség az intézményekben és a kollégák között.

A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ) állásfoglalása szerint a kultúra területén dolgozók „a közszféra legrosszabbul kereső munkavállalói közé tartoznak”, és az elmúlt 18 év alatt átlagosan 70 %-kal csökkent a reálbérük. Egy 2023-as jelentés szerint a kulturális ágazatban dolgozók nagy része, még a többdiplomás munkavállalók is, legfeljebb a garantált bérminimumért dolgoznak, ami azt mutatja, hogy az ígért béremelések nem értek el látványos eredményt. A demonstráció mögött nem egyedi, hanem az ágazatra jellemző komoly bérelmaradás áll.

Forrás: HVG
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását