Belföld
Marihuána-nagyhatalom lettünk
A Nemzetbiztonsági Hivatal legújabb évkönyvében megerősítette: Magyarország immár önellátó ország lett, már ami a marihuánát illeti. A keményebb drogokból azért még behozatalra szorulunk.
Ennyi marihuána még sohasem volt Magyarországon
Forrás: nol.hu
A héten tartott sajtótájékoztatót a BRFK kábítószer-bűnözés elleni szolgálatának vezetője. Ródler Norbert elmondta, hogy az elmúlt pár hétben rekordmennyiségű – összesen 15 ezer tő – marihuánát foglaltak le a fővárosban. A rendőrség összesen húsz lakásban talált marihuánaültetvényt, valamint felderített két raktárt is. (Ezekben a raktárakban a tápoldatoktól, világító berendezésektől kezdve, az utolsó tekercs ragasztószalagig minden megvolt az új ültetvények létesítéséhez.)
Átlagosan 100 gramm marihuánát tudtak volna szüretelni egy növényből, hetente körülbelül 2 ezer tövet szüretelhettek, azaz körülbelül 200 kilogramm marihuánát és 300-400 millió forintos hasznot hoztak az ültetvények a szervezetnek. A házakban egyébként mintegy 100 kilogramm értékesítésre váró, szárított marihuánát is találtak.
A rendőrség információi szerint ez a szervezet Csehország és Nyugat-Európa felé is komoly kapcsolatokat épített ki. A schengeni határok keletebbre tolódásával ugyanis akadálytalanul juthat el hozzánk nyugatról az áru.
A rendőrségi vezető tájékoztatása szerint tavaly egész évben összesen 6 ültetvényt derítettek fel 3 ezer tővel, ehhez képest (is) a most lefoglalt 15 ezer tő óriási mennyiség, és a minősége is sokkal jobb a korábbiaknál.

A jövőben több és olcsóbb lesz a kábítószer
Forrás: rendorseg.hu
„Marihuánából önellátó lett az ország” – ezt már a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) 2008-as évkönyve állapította meg (ezt még az előtt jelentették meg, hogy elkapták volna a vietnami bűnszervezetet).
A titkosszolgálatok szerint Magyarországon az előállításhoz szükséges anyagokhoz való hozzájutás szabályainak szigorítása miatt nem jellemző a szintetikus drogok előállítása.
A marihuána-termesztés azonban fellendült. „Míg tíz éve teljes mértékben importból fedezték a hazai igényeket, az ország immár javarészt önellátó. Erre utal az is, hogy mostanában már professzionális termelő-berendezésekkel állítanak elő jó minőségű árut” – írják az évkönyvben.
Az NBH szerint a jövőben még rosszabb lesz a helyzet. A közelmúltban ugyanis a kokain szállítási útvonalának áthelyeződése miatt pedig több és olcsóbb drog érkezett az országba. A schengeni határnyitással élénkült meg igazán a verseny a drogpiacon.
Az NBH szerint két fő irányból érkezik kokain az országba. A hagyományos, délkeleti útvonalon török és arab csoportok tevékenykednek, gyakran legális nagykereskedelmi tevékenységgel leplezve a kábítószer-csempészetet. A tőlük származó kábítószer néha többszöri áttételen, hierarchikusan felépülő, erőteljesen konspirált hálózaton keresztül jut el a fogyasztókhoz.
A másik útvonal a nyugati. Ezt inkább jellemzi a verseny, hiszen a schengeni csatlakozással megszűnő határok miatt minimális a személygépkocsival behozott szállítmányok lebukási veszélye. Azaz, a csempészet nem igényel szervezettséget, a csempészáru mennyisége pedig az aktuális igényekhez igazítható. Ezt az útvonalat magyarországi szervezett bűnözői csoportok uralják az NBH szerint.
Az NBH tehát arra számít, hogy az országba jutó kábítószerek mennyisége a jövőben sem fog csökkenni, sőt, a kokainé jelentősen nőni fog, ami áreséshez vezethet, így pedig nőhet az alkalmi fogyasztók száma is.

Mit lehet(ne) tenni?
A tényeket látva sokakban felvetődhet, hogy egyszerűen lehetetlen megállítani ezt a negatív tendenciát. A marihuána tekintetében így is van, hiszen hiába tiltják Magyarországon kemény büntetőjogi szabályok, az Európai Unió több országában is legális a fogyasztása, ezért a határok eltűnésével könnyen kerülhet be hazánkba is.
A marihuána tehát feltartóztathatatlannak tűnik, s – a tiltás ellenére is – valószínűleg annyira elterjedt lesz majd Magyarországon, mint más – legális – élvezeti cikkek. A kokainnal azonban más a helyzet. Ezt itthon nem lehet megtermelni – és Európa majd’ mindegyik országában is tiltott –, ezért itt kulcsfontosságú lenne a nemzetközi együttműködés hatékonyabbá tétele, illetve a magyar bűnüldöző szervek munkájának segítése az állampolgárok részéről.
A népszerű, könnyű drognak számító marihuánával szemben ugyanis a kokain nem „csak” egy füves cigi, hanem gyilkos méreg.