Bűnügy

Igazságtalanul büntet a törvény?

Egyoldalú és eltúlzott az a közvélekedés, hogy a jelentéktelen bűnöket elkövetők, a tolvajok, a közlekedési szabályok ellen vétő autósok általában a törvény teljes szigorával találkoznak, míg a milliárdos károkat okozó "nagyhalak" megússzák a súlyos bünte

Arra hívta fel a figyelmet, hogy az eltérő jellegű és karakterű ügyeket, eltérő előéletű és mentalitású elkövetőket, egyedi bűneseteket nem szerencsés összehasonlítani. Megjegyezte, nem állítja ugyanakkor azt, hogy a büntetéskiszabási gyakorlat egységes, és nyilván előfordulhatnak szélsőséges esetek is.

A professzor szerint hosszú idő kell ahhoz, hogy a közvélemény belássa, hogy a jövő bizonyos területeken nem a súlyos büntetések szorgalmazása, hanem a helyreállító igazságszolgáltatás térnyerése lesz. A helyreállítás elkerülhetetlensége ugyanis – akár vagyonelkobzásban, akár a sértettek kárának teljes megtéríttetésében ölt testet – jelentős visszatartó erő is lehet – mondta.

Tóth Mihály szerint jelentős szerep hárul a Legfelsőbb Bíróságra abban, hogy az egységes szemléletet erősítse és a kirívó, ellentmondásos ítélkezés vadhajtásait lenyesse.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.