Paprikás bírósági döntés
						A Szegedi Városi Bíróság első fokon 700 ezer, illetve 240 ezer forint pénzbírsággal sújtotta a Szegedi Paprika Zrt. vezérigazgatóját, illetve üzletágvezetőjét pénteken a fűszerpaprika-ügyben.
					
					
													
						
			2007. szeptember 28. péntek 17:59 - Hírextra
			
			
			
			
			
			
		 
		
				Juhász Zsuzsa bíró Bartos András vezérigazgatót és Huszka Tibor üzletágvezetőt folytatólagosan elkövetett fogyasztó megtévesztésének vétségében, mint társtettes mondta ki bűnösnek, s ezért 700 ezer, illetve 240 ezer forint pénzbírsággal sújtotta.
A bíróság a harmadrendű vádlottat, a cég gyártásvezetőjét fölmentette, tekintettel arra, hogy a termékek csomagolásával kapcsolatban érdemi szerepe nem volt.
    A Szegedi Paprika Zrt.-t, mint jogi személyt tízmillió forint pénzbírság megfizetésére kötelezte a bíróság, figyelemmel az elkövetett szándékos bűncselekmény következtében a cégnél keletkezett vagyoni előnyre. A bíróság a folytatólagosan elkövetett ártalmas közfogyasztási cikkel visszaélés bűntettében bizonyítottság hiányában mindhárom vádlottat felmentette.
    A bíró indoklásában kifejtette, a bűncselekményt a fogyasztók szempontjából kellett vizsgálni. Arról kellett dönteni, hogy a fűszerpaprika-őrlemény csomagolása alkalmas volt-e a fogyasztók megtévesztésére.
    A bíróság álláspontja szerint a szegedi földrajzi árujelzőt akkor lehet alkalmazni, ha az alapanyag előállítása a termékleírásnak megfelelően a szegedi tájkörzetben történik. A cég által forgalomba hozott termék azonban Dél-Amerikából származó import paprikát is tartalmazott.
    Juhász Zsuzsa kifejtette, a bíróságnak nem feladata meghatározni, miként jelöli a cég az import felhasználását, de példaként említett más vállalkozásokat, amelyek a termék csomagolásán tömegszázalékban tüntetik föl a külföldről behozott alapanyag arányát.
    A bíró közölte a folytatólagosan elkövetett ártalmas közfogyasztási cikkel visszaélés bűntettével kapcsolatos felmentő ítélet meghozatala során figyelembe vette két tanú egybehangzó vallomását arról, hogy a kilogrammonként 4,8 mikrogrammos aflatoxin szennyezést kimutató laboreredmény a forgalomba hozatal szempontjából megfelelő volt. Bár voltak más adatok is, kétséget kizáróan nem bizonyította a vád, hogy a 2004-ben az ausztriai székhelyű Kotányi Kft. által visszaküldött 20 tonnás tétel a kilogrammonként 5 mikrogrammos egészségügyi határértéknél több aflatoxint tartalmazott.
    Garamvölgyi Balázs ügyész az ítélet megalapozatlansága miatt nyújtott be fellebbezést.
    Az első- és másodrendű vádlott védője felmentés érdekében fellebbezett, a harmadrendű vádlott védője tudomásul vette a bíróság döntését.
							
Forrás: MTI