Kultúra

A szex a művészet motorja

Erotika és szex mint a művészet motorja - ez a témája két kiállításnak: a bécsi Kunstforumban július 22-ig tart nyitva az Erosz a modern művészetben című tárlat, míg a londoni Barbican október 2-tól foglalkozik egy kiállításon a témával.

A Kunstforum kiállítása a XIX. század végi és a XX. század eleji alkotásokon keresztül mutatja be a legnagyobb hatást kifejtő témák egyikét. A válogatásban, amelyben közreműködött a svájci Beyeler alapítvány is, helyet kapott többek között Courbet, Renoir, Klimt, Max Ernst, Dalí, Degs, Picasso, Magritte és Giacometti – összesen 34 művész. A képek az erotikát nemcsak mint szerelmi aktust, vagy mint meztelenséget ábrázolják, hanem olyan pszichológiai vetületét is, mint a vágy, a kísértés, az álom, az ideálok kivetítése.

A Barbican tovább megy egy lépéssel. Olyan kérdéseket vet fel, mint az, hogy hol fejeződik be a művészet és hol kezdődik a pornográfia, elfogadható-e egy ókori bordély festménye, és ugyanazt az "osztályzatot" adjuk-e egy mai vöröslámpás ház ábrázolásának.

A Seduced (Elcsábítva) címmel nyíló kiállítás 200 festett, orális és audivizuális munkán keresztül teszi lehetővé a közönségnek, hogy megismerkedjen a szex és a művészet kapcsolatával, a szexuális ábrázolás történetével és hatásával a különböző kultúrák mentalitásában.

A látogatók megtekinthetik az antik görög és római mesterek műveit, a Kámaszutra szövegeit, Rodin szobrait, Turner, Picasso, Warhol és mások képeit. A tárlat látogatása tilos lesz a kiskorúak számára – írta a madridi El País.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.