Belföld

Szuper El Niño közeleg: Magyarországot is érinti

Globálisan nőhetnek a szélsőségek, itthon enyhébb, csapadékosabb telek várhatók.

Nagy eséllyel már idén nyártól újra kialakul az El Niño a Csendes-óceánon, amely a globális hőmérséklet emelkedését is tovább fokozhatja. A modellek szerint a jelenség akár szuper El Niño-vá is erősödhet – ilyen utoljára 2016-ban fordult elő. A hazai hatásokat Szabó Péter és Pongrácz Rita, az ELTE Meteorológiai Tanszék kutatói vizsgálták meg.

Nem ez okozza a felmelegedést – de ráerősít

Az El Niño (ENSO) egy természetes éghajlati ingadozás, amely néhány évente jelentkezik. Nem ez okozza a globális felmelegedést, viszont rövid távon képes felerősíteni azt. Egy erősebb El Niño akár 0,2 Celsius-fokkal is növelheti a Föld éves átlaghőmérsékletét, míg az ellentétes fázis, a La Niña inkább hűtő hatású. A jelenség lényege, hogy a trópusi Csendes-óceán felszíni vize az átlagosnál melegebbé (El Niño) vagy hidegebbé (La Niña) válik, ami az egész bolygó légköri folyamataira hatással van.

Most dől el minden: gyors váltás jöhet

A kritikus időszak március és április, ekkor alakul ki, hogy merre mozdul az éghajlati rendszer. Az előrejelzések szerint most gyors átmenet zajlik: a gyenge La Niña állapotból rövid időn belül El Niño alakulhat ki.

A nemzetközi modellek alapján:

  • májustól egyre több előrejelzés számol El Niño-val,
  • júniustól már közel 90% az esélye a kialakulásának,
  • augusztustól pedig az előrejelzések fele már szuper El Niño-t jelez.

Ha ez beigazolódik, akkor a következő év akár minden idők legmelegebb éve is lehet globálisan.

Magyarországon csak korlátozott lesz a hatása

Bár az El Niño globális jelenség, Magyarországra csak közvetetten, úgynevezett távkapcsolatokon keresztül hat. A legerősebb kapcsolat a téli időjárásnál mutatható ki. El Niño esetén gyakrabban fordul elő enyhébb tél,  és több esetben csapadékosabb időszak is jellemző.  A nyári hőmérsékletre és csapadékra viszont gyakorlatilag nincs megbízható hatása, így hosszabb távú előrejelzéseknél ezt nem is veszik figyelembe.

2027: jöhetnek az extrém időjárási események

A szakértők szerint a legerősebb hatások globálisan jelentkezhetnek. Egy szuper El Niño után – ahogy 2024-ben is történt – nő az extrém időjárási események esélye. Világszerte gyakoribb lehet:

  • a hőhullám,
  • az aszály,
  • a hirtelen lezúduló csapadék,
  • és az árvizek kialakulása.

Ennek oka, hogy a melegebb óceán és légkör több energiát és vízgőzt képes tárolni, ami kedvez a szélsőségeknek. A közelgő El Niño globálisan komoly hatásokkal járhat, és akár újabb melegrekordokat is hozhat. Magyarországon viszont inkább a tél lehet miatta enyhébb és csapadékosabb.

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.