Belföld
„A bíróságon találkozunk” – Szijjártó perrel fenyegeti a Telexet a gödi Samsung-ügy miatt
Élesen reagált kamerák előtt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, amikor a Telex arról kérdezte, tudott-e a gödi Samsung-gyárban mért, több százszoros határértéket meghaladó szennyezésről.
A miniszter hazugságról beszélt, pert helyezett kilátásba, és tagadta, hogy a lap kérdéseket küldött volna, noha erre bizonyíték is előkerült. A kérdés így hangzott: „Ön tudott arról, hogy több százszoros szennyező értéket mértek a gödi Samsung-gyárban 2023-ban?” A külügyminiszter erre először indulatosan reagált: „Mielőtt hazugságokat terjesztenek rólam, legközelebb kérdezzenek meg, és ha előtte nem kérdeznek meg, utána se kérdezzenek meg. A bíróságon találkozunk.”
A videóban több alkalommal is megjelent egy képernyőkép, amely szerint a Telex január 21-én részletes kérdéssort küldött a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtóosztályának a témában.
Szijjártó ennek ellenére azt állította, hogy a lap munkatársai „nagyon durva hazugságokat állítottak” róla, méghozzá anélkül, hogy megkérdezték volna. „Ha előtte nem kérdeztek meg, utána se kérdezzen meg. Én önökkel szemben pert indítok, és a perben meg fogjuk beszélni, hogy miért hazudtak rólam, miért állítottak nagyon durva hazugságokat, ez több a soknál, tudja? Mert én értem, hogy a választási kampányba beleférnek dolgok, de ilyenekkel vádolni egy embert, mint amivel maguk vádoltak, az több a soknál, és ennek lesz következménye” – mondta a Telex újságírójának.
Amikor az újságíró visszakérdezett, pontosan mi volt a hazugság a cikkben, a miniszter annyit válaszolt: „Olvassa el, most ne csináljon már… maguk írták.”
A Telex munkatársa erre emlékeztette Szijjártót, hogy ő maga állítja a hazugság tényét. Erre a külügyminiszter így reagált: „Legalább hülyének ne nézzük egymást! Olvassa el a cikket, önök írták, ne nézzük egymást hülyének!” Az újságíró ekkor még jelezte: „Küldtünk kérdéseket a minisztériumnak is.” Szijjártó már a kocsijába beszállva vetette oda a választ: „Dehogy küldtek!”
Mint a 444 írja, Szijjártó Péter kedden reggel azt is bejelentette: büntetőfeljelentést tesz Magyar Péter ellen rágalmazás miatt, és „a szükséges jogi lépéseket” megteszi a Telexszel szemben is. A lap korábbi cikke szerint a Samsung gödi gyára hosszú időn át eltitkolta a valós adatokat, miközben dolgozóit súlyosan rákkeltő anyagoknak tette ki, és a környéken élők is veszélybe kerülhettek. A Telex állítása szerint a kormány minderről tudott, olyannyira, hogy a Rogán Antal vezette titkosszolgálatok is vizsgálták az ügyet, és megállapították a cég felelősségét.
A téma 2023-ban a kormány elé is került. A Telex szerint Rogán Antal a gödi akkumulátorgyár körüli botrányt „vállalhatatlan politikai kockázatnak” nevezte, és arra figyelmeztetett: a mérgezések nyilvánosságra kerülése súlyos politikai veszélyt jelenthet a kormánypártok számára. Más miniszterek viszont azzal érveltek, hogy a gyár bezárása komoly nemzetgazdasági károkat okozna, és elriaszthatná a további beruházásokat.
A gyárat végül nem zárták be. A Telex állítása szerint a Samsung több vezetőjével Szijjártó Péter ekkor már hosszú ideje bizalmas kapcsolatban állt.
Kép: Wikimedia Commons
Forrás: Telex, 444