Külföld

Élesen bírált az ENSZ főtitkár

Élesen bírálta a kelet-jeruzsálemi zsidó telepek bővítésére vonatkozó terveket az ENSZ főtitkára szóvivője útján helyi idő szerint kedden New Yorkban.

Ban Ki Mun emlékeztetett rá, hogy jogellenes telepeket építeni a megszállt palesztin területeken. "Az ENSZ-főtitkár úgy véli, az ilyen cselekedetek aláássák a békéért tett erőfeszítéseket, és kétséget ébresztenek a kétállamos megoldás megvalósíthatóságával kapcsolatban" – mondta a szóvivő.

Az izraeli kormány jóváhagyta azt a tervet, amely szerint 900 új lakás épülne Giló zsidó telepen Kelet-Jeruzsálemben, vagyis egy olyan palesztin területen, amelyet Izrael 1967-ben foglalt el. Az Egyesült Államok "lesújtónak" nevezte, hogy újabb lakások építését engedélyezték; Washington szerint Izrael az ilyen lépésekkel csak bonyolultabbá teszi a palesztinokkal való megbékélést célzó erőfeszítéseket.

Ban Ki Mun felszólította az izraeli kormányt, hogy teljesítse az útiterv néven ismert 2003-as béketervből rá háruló kötelezettségeket, és állítsa le a telepek bővítését, beleértve a lakókörzetek természetes növekedését is.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.