Belföld

Tudáselit kell

A modern magyar tudáselitképzés megvalósítását szorgalmazta Hiller István szakminiszter a budapesti Eötvös szakkollégiumban pénteken rendezett tanácskozáson.

Magyarországon szükség van "tudáselitre" és szükség van ennek tudatos képzésére, formálására – fejtette ki a tárca vezetője.

A miniszter a magyar tehetséggondozás hagyományaira utalva hangsúlyozta: van mire építeni.
A jövő évi büdzsé tervezetében 500 millió forinttal jutna több ilyen célokra, ezt az összeget uniós források egészítenek ki, mintegy 9 milliárd forinttal – mondta. Eddig a költségvetésből 7 milliárd forintot fordítottak tehetséggondozásra.

A tárca első embere az elitképzést a tudományegyetemekhez kötné, véleménye szerint itt állnak ugyanis rendelkezésre a szükséges feltételek.

Kitért arra is: készen áll a szakkollégiumokról szóló kormányrendelet módosítására, arra, hogy modern felfogást tükröző, a kiválóságot, a szakmai minőséget elősegítő javaslat szülessen az érintettek közreműködésével.

Az elitképzés szükségessége mellett ugyanakkor a felsőoktatásban történt mennyiségi változások után a minőséget kell a középpontba állítani – hangsúlyozta Hiller István. Utalt arra, hogy míg Magyarországon mennyiségi bővülés ment végbe – amelyre szükség volt -, addig a világ sok pontján a befektetett összegeket a minőségi javítására fordították.

Forrás: MTI

© 2026 Hírextra. Minden jog fenntartva.